X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

W USA śmiertelność w pandemii większa niż w innych państwach rozwiniętych

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 21:44
- Podczas pandemii śmiertelność w USA jest wyższa niż w innych rozwiniętych państwach świata - wynika z raportu tygodnika "Journal of the American Medical Association". To wnioski na podstawie badań z 18 innych krajów.
USA: aktywiści upamiętniający ofiary pandemii
USA: aktywiści upamiętniający ofiary pandemiiFoto: PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Raport w periodyku Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego stwierdza, że w ciągu ostatnich pięciu miesięcy wskaźnik umieralności w USA był znacznie wyższy niż w 18 innych krajach o wysokim dochodzie. Dane obejmują ofiary śmiertelne zarówno z powodu COVID-19, jak i z innych przyczyn.

shutterstock koronawirus free koronawirus usa f 1200.jpg
Badanie: powtórnie zakażeni koronawirusem za drugim razem przechodzą chorobę ciężej

Jednoznaczny raport

Dzięki takiej metodologii badanie uwzględnia szeroki wpływ epidemii na śmiertelność - zauważa portal radia NPR. Obejmuje np. te osoby, które zmarły w ostatnich miesiącach i nie szukały pomocy medycznej.

Naukowcy pod lupę wzięli wskaźniki umieralności w USA i w 18 krajach o populacji większej niż 5 mln i z PKB per capita powyżej 25 tys. USD rocznie. Najgorzej sytuacja przedstawia się w USA. Liczba zgonów w stosunku do liczby mieszkańców jest w Stanach Zjednoczonych o ponad 85 proc. wyższa niż w takich krajach jak Niemcy, Izrael czy Dania.

Czytaj także:

- Stany Zjednoczone naprawdę poradziły sobie wyjątkowo źle w porównaniu z innymi państwami - ocenia współautor raportu Ezekiel J. Emanuel, profesor z Uniwersytetu Pensylwanii w Filadelfii.

Skuteczność środków

Umieralność w USA jest wyższa o 29 proc. od umieralności w Szwecji, która nie nałożyła na swoje społeczeństwo i gospodarkę ograniczeń na taką skalę jak Stany Zjednoczone. - Mamy o 29 proc. większą śmiertelność, niż gdybyśmy szli drogą Szwecji, a Szwecja praktycznie nic nie zrobiła - ocenia Emanuel.

epa08724499-1200.jpg
W USA 669 zgonów w ciągu doby z powodu COVID-19. Ogromna liczba zakażeń w Brazylii

- Z raportu wynika, że współczynnik zgonów z powodu COVID-19 w USA od 7 czerwca wynosi 27,2 na 100 tys. osób. Z kolei we Włoszech śmiertelność w tym okresie spadała do 3,1 na 100 tys. mieszkańców. Gdyby Stany Zjednoczone miały taki odsetek jak Włochy, to zmarłoby o ok. 80 tys. Amerykanów mniej - wylicza NPR.

- To nie tak, że Włochy mają jakieś tajne lekarstwa, których my nie mamy - mówi Emmanuel. - Mają takie same środki jak my. Po prostu wdrożyli je skutecznie, a my nie - dodaje.

Czytaj także:

Stany Zjednoczone są najbardziej dotkniętym epidemią krajem świata. Według Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore z powodu koronawirusa zmarło już 216 169 Amerykanów. SARS-CoV-2 wykryto u blisko 8 mln obywateli USA.

Mapa zakażeń na świecie

opr. Johns Hopkins University

pkr

Czytaj także

UE zapowiada ścisłą współpracę, darmowe szczepienia w Japonii. COVID-19 na świecie

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 10:30
Podjęliśmy decyzję o wzmocnieniu koordynacji środków związanych z pandemią COVID-19 - przekazał przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Gdy powstanie szczepionka, mieszkańcy Japonii dostaną darmową dawkę. O postępach w pracach nad szczepionką informuje firma Curevac.  Zachęcamy do śledzenia relacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chcę, żebyście dostali to, co ja". Trump deklaruje darmową terapię COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 04:24
Prezydent Donald Trump oświadczył, że chce, aby każdy Amerykanin miał dostęp do takiej samej eksperymentalnej terapii, jakiej on został poddany oraz aby leki, które otrzymał, były darmowe. Swoją chorobę określił jako "ukryte błogosławieństwo".
rozwiń zwiń