X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Pandemia COVID-19. Rekordowe przyrosty zakażeń SARS-CoV-2 w Europie i na świecie

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 22:45
Dzienna liczba nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Europie przekroczyła w piątek 150 tysięcy - wynika z wyliczeń agencji Reutera. W piątek na świecie liczba nowych zakażeń wyniosła ponad 400 tysięcy - to rekordowy dzienny wzrost. 
Powszechne testy na Słowacji mająruszyć w przyszły weekend. Na początek przebadani zostaną mieszkańcy trzech powiatów z najgorszą sytuacją epidemiczną
Powszechne testy na Słowacji mają ruszyć w przyszły weekend. Na początek przebadani zostaną mieszkańcy trzech powiatów z najgorszą sytuacją epidemicznąFoto: zstock/ Shutterstock

Europejskie statystyki nowych zachorowań wzrosły w ciągu tygodnia o 50 proc. Tydzień temu było ich 100 tysięcy i była to największa liczba od początku pandemii. 

covid free test free koronawirus shutt 1200 .jpg
"Takiej operacji Słowacja jeszcze nie przeżyła". Wojsko podda wszystkich testom na COVID-19

O rekordowych przyrostach informowały w tym tygodniu między innymi Polska, Francja i Niemcy. Jak wynika ze statystyk agencji Reutera, Wielka Brytania, Francja, Rosja, Holandia, Niemcy oraz Hiszpania odpowiadają w tym tygodniu za około połowę nowych zakażeń koronawirusem w Europie. W ostatnich dniach duża część europejskich państw zaostrzyła restrykcje w walce z koronawirusem. Ich władze stają przed wyzwaniem utrzymania dalszego funkcjonowania szkół i służby zdrowia.

Światowe rekordy

W piątek na świecie liczba nowych zakażeń wyniosła ponad 400 tysięcy - to rekordowy dzienny wzrost. Europa każdego dnia notuje więcej przypadków niż Indie, Brazylia i Stany Zjednoczone razem wzięte. Zdaniem specjalistów, wzrost można częściowo tłumaczyć większą skalą testowania ludzi, niż w pierwszej fali pandemii.

Czytaj także:

Zakażenie stwierdzono dotychczas u ponad 39 mln ludzi na świecie, a około 1,1 mln osób zmarło. Wiele krajów wprowadza ponownie obostrzenia, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.

    źródło: Johns Hopkins University

    W portalu PolskieRadio24.pl relacjonowaliśmy kolejny dzień zmagań świata z pandemią COVID-19

    PAP, IAR/ mr, mbl

    22:10

    Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała obywateli Niemiec do ograniczenia kontaktów i powstrzymania się od podróżowania. Uczyniła to w wystąpieniu wideo, przekazanym w sobotę przez dziennik "Bild".

    22:09

    Dzienna liczba nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Europie przekroczyła w piątek 150 tysięcy - wynika z wyliczeń agencji Reutera. Tydzień temu było ich 100 tysięcy i była to największa liczba od początku pandemii.

    22:08

    W Bratysławie doszło do starć policji z uczestnikami demonstracji przeciwko obostrzeniom, związanym z epidemią koronawirusa. Kilkanaście osób zostało rannych, a kilka zatrzymano.


    Rząd zapowiedział w sobotę, że ma plan przetestowania na COVID-19 wszystkich mieszkańców państwa. Nie wiadomo na razie, czy testy będą obwiązkowe. 

    21:12

    11 czerwonych stref szerzenia się koronawirusa jest obecnie we Włoszech. Znajdują się one na dwóch krańcach kraju - w górach na północy i w trzech regionach na południu.

    21:07

    W ciągu ostatniej doby we Francji potwierdzono 32 427 nowych zakażeń koronawirusem - wynika z danych opublikowanych przez ministerstwo zdrowia. To największy dobowy wzrost liczby zakażeń od początku epidemii. Zmarło 90 zakażonych osób.

    20:51

    W Irlandii w trakcie ostatniej doby wykryto 1274 zakażenia koronawirusem, co oznacza kolejny - trzeci w ciągu czterech dni - dobowy rekord infekcji, a także stwierdzono osiem zgonów z powodu COVID-19 - podało w sobotę wieczorem ministerstwo zdrowia tego kraju.

    20:09

    W Bratysławie doszło do starć policji z uczestnikami demonstracji przeciwko obostrzeniom, związanym z epidemią koronawirusa. Kilkanaście osób zostało rannych, a kilka zatrzymano.

    19:44

    Portugalscy wojskowi odmawiają używania zalecanego przez rząd Antonia Costy aplikacji na telefony komórkowe, która ma pozwalać walczyć z epidemią koronawirusa. Narzędzie elektroniczne służy m.in. do lokalizowania miejsca pobytu użytkowników telefonów i zbierania informacji o osobach, z którymi mieli oni kontakt.

    19:31

    Dzienna liczba nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Europie przekroczyła wczoraj 150 tysięcy - wynika z wyliczeń agencji Reutera. Tydzień temu było ich 100 tysięcy i była to największa liczba od początku pandemii.

    19:14

    W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej dobry zarejestrowano 150 zgonów z powodu COVID-19, co jest najwyższą liczbą od ponad czterech miesięcy, a także wykryto 16 171 zakażeń koronawirusem - podał w sobotę po południu brytyjski rząd.

    19:14

    Szpitale w Birmingham, drugim pod względem populacji mieście Wielkiej Brytanii, znajdują się w punkcie krytycznym z powodu liczby chorych z koronawirusem i przestaną przyjmować innych pacjentów, jeśli nie są przypadkami pilnymi - ostrzegły tamtejsze władze medyczne.

    18:39

    Pomiędzy piątkiem a sobotą w Hiszpanii wskutek zakażenia koronawirusem zmarło 48 pacjentów. Z kolei w Portugalii krajowy resort zdrowia zarejestrował 13 nowych zgonów wskutek infekcji SARS-CoV-2.

    18:39

    Od jutra Izrael będzie luzować obostrzenia związane z pandemią. Wprowadzono je we wrześniu. Najpierw ma zostać zniesiony zakaz poruszania się dalej, niż kilometr od domu, można będzie już także odwiedzać przyjaciół i bliskich, ale spotkania w przestrzeni zamkniętej nie będą mogły liczyć więcej niż 10 uczestników, a w przestrzeni otwartej - nie więcej niż 20.

    18:34

    Rząd Słowacji zapowiada, że testom poddani zostaną wszyscy mieszkańcy kraju. 


    covid free test free koronawirus shutt 1200 .jpg
    "Takiej operacji Słowacja jeszcze nie przeżyła". Wojsko podda wszystkich testom na COVID-19
    18:28

    Test na obecność koronawirusa u prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera dał wynik negatywny - poinformowała rzeczniczka głowy państwa. Steinmeier jest od soboty w izolacji w związku z infekcją u jednego z oficerów ochrony prezydenta.

    17:25

    Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas obiecuje innym europejskim krajom szybką pomoc w przypadku zatorów w opiece nad zakażonymi koronawirusem.

    Posłuchaj
    00:58 10688674_1.mp3 Szef niemieckiego MSZ: pomożemy innym krajom w walce z pandemią. Relacja Wojciecha Osińskiego (IAR)

     

    17:24

    We Włoszech potwierdzono ostatniej doby prawie 11 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. To najwyższy dzienny przyrost od początku pandemii - poinformował włoski minister zdrowia Roberto Speranza. Poprzedni rekord padł wczoraj - nowych przypadków było 10 010.

    16:40

    W ciągu ostatniej doby w Holandii zdiagnozowano 8114 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej od początku epidemii - wynika z ogłoszonych w sobotę danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (RIVM). Zmarło 29 zakażonych osób.

    16:01

    Słowacja przygotowuje się do przeprowadzenia testów na obecność koronawirusa wszystkim mieszkańcom kraju, z wyjątkiem dzieci do 10 lat - poinformował w sobotę na konferencji prasowej premier Igor Matovicz. Bezpłatne testy rozpoczną się za tydzień. Nie wiadomo, czy będą obowiązkowe, czy nie.

    15:48

    Minister spraw zagranicznych Belgii, była premier, jest zakażona koronawirusem. Sophie Wilmes napisała o tym na Twitterze. Od wczoraj przebywała w samoizolacji, bo - jak informowała - wystąpiły u niej podejrzane symptomy.

    15:21

    Posłuchaj
    00:49 10688543_1.mp3 Belgia: rekordowa liczba zakażeń w ciągu doby. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

     

    15:21

    Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier udał się w sobotę na kwarantannę w związku z wykryciem koronawirusa u jednego z oficerów jego ochrony - podała kancelaria szefa państwa.

    Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier udał się w sobotę na kwarantannę w związku z wykryciem koronawirusa u jednego z oficerów jego ochrony - podała kancelaria szefa państwa.

    14:57

    W Belgii liczba zakażeń koronawirusem od początku pandemii przekroczyła 200 tysięcy. Potwierdzono też rekordową liczbę wykrytych przypadków patogenu w ciągu doby. Najnowsze dane opublikował Instytut Zdrowia Publicznego.

    W związku z pogarszającą się sytuacją w Belgii, od poniedziałku zaostrzony został reżim sanitarny. Po raz pierwszy od wybuchu pandemii została przekroczona w tym kraju dobowa granica 10 tysięcy zakażeń.

    14:43

    Watykański Dom świętej Marty, gdzie mieszka papież Franciszek, znalazł się pod specjalnym nadzorem, ponieważ wykryto tam zakażenie koronawirusa u jednego z rezydentów - poinformował w sobotę dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni.

    14:43

    Liczba zgonów z powodu zakażenia koronawirusem w Iranie przekroczyła 30 tysięcy - podało w sobotę tamtejsze ministerstwo zdrowia. W ciągu minionych 24 godzin stwierdzono 253 przypadki śmiertelne.

    13:52

    We Włoszech sytuacja nie jest dramatyczna, w szpitalach w regionach są respiratory - zapewnił w sobotę nadzwyczajny rządowy komisarz do spraw kryzysu pandemicznego Domenico Arcuri. Deklarację tę złożył dzień po tym, gdy w kraju zanotowano 10 tysięcy zakażeń.

    13:28

    160 miliardów euro mogą wynosić straty we włoskiej gospodarce w wyniku pandemii - taką prognozę przedstawiło w sobotę krajowe stowarzyszenie rzemiosła i małych imprez (Cgia). Według tych obliczeń PKB spadnie o 10 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

    11:51

    W Austrii stwierdzono 2317 nowych zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniej doby - podał w sobotę dziennik "Kronen Zeitung". To najwyższy dobowy przyrost infekcji od początku pandemii w tym kraju.

    11:41

    W Słowenii odnotowano w ciągu minionej doby 897 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, co jest najwyższą liczbą od początku pandemii w kraju - poinformował w sobotę rząd w Lublanie.

    10:47

    W ostatniej dobie w Bułgarii stwierdzono 998 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało w sobotę tamtejsze ministerstwo zdrowia. To największy dobowy przyrost od początku pandemii i prawie trzykrotnie wyższy w porównaniu ze średnim wskaźnikiem z początku miesiąca.

    10:47

    Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 9622 osób. To najwięcej stwierdzonych przypadków od początku epidemii w Polsce - podał w sobotę resort zdrowia. Zmarło też 84 chorych. Najwięcej zakażeń zanotowano w woj. mazowieckim - 1485.

    09:58

    W Rosji zmarło w ciągu ostatniej doby 279 pacjentów z COVID-19, wykryto 14 922 nowe zakażenia koronawirusem - poinformował w sobotę sztab ds. walki z pandemią. Liczba zakażeń jest nieco niższa niż dzień wcześniej, gdy po raz pierwszy przekroczyła 15 tysięcy.

    Koronawirus w Rosji/zdjęcie ilustracyjne Koronawirus w Rosji/zdjęcie ilustracyjne
    09:45

    "Bańka" sanitarna podczas Giro d'Italia działa dobrze - ocenił dwukrotny zwycięzca wyścigu, włoski kolarz Vincenzo Nibali na mecie 13. etapu w Monselice. Na początku tygodnia wykryto kilka przypadków zakażenia koronawirusem, a dwie ekipy się wycofały.

    09:32

    Na Ukrainie padł kolejny dobowy rekord zakażeń koronawirusem - w ciągu minionej doby wykryto 6410 infekcji. 109 chorych na COVID-19 zmarło, 2194 pacjentów wyzdrowiało, a 1089 osób hospitalizowano - przekazał w sobotę ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.

    09:17

    Na wyścig o Grand Prix Portugalii na torze w Portimao sprzedano ponad 30 tysięcy biletów, ale... niewykluczone, że kibice będą musieli się obejść smakiem. Ze względu na pandemię koronawirusa władze kraju rozważają cofnięcie zgody na obecność fanów.

    08:56

    Minister spraw zagranicznych Austrii Alexander Schallenberg uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa - poinformowała w sobotę rzeczniczka resortu.

    08:37

    Europa zmaga się z drugą falą pandemii koronawirusa. W Czechach, Irlandii Płn. i Kampanii zamknięto wszystkie szkoły. Mimo rosnącej liczby zakażeń, Francja, Niemcy i Włochy chcą uniknąć zamykania placówek, dlatego wprowadzane są w nich dodatkowe środki bezpieczeństwa sanitarnego.

    08:20

    Koncern farmaceutyczny Pfizer przed trzecim tygodniem listopada nie będzie ubiegał się o zgodę na dystrybucję szczepionki przeciwko koronawirusowi. Pierwsze dawki szczepionki tej firmy nie będą wiec dostępne przed wyborami w USA.

    Badania nad szczepionką przeciwko COVID-19 prowadzone są w wielu krajach świata Badania nad szczepionką przeciwko COVID-19 prowadzone są w wielu krajach świata
    08:18

    Minęło pół roku od ostatniej lokalnej transmisji koronawirusa na Tajwanie. Obecnie wszystkie aktywne przypadki ograniczają się do osób przyjeżdżających z zagranicy.

    08:00

    Ministerstwo zdrowia Meksyku poinformowało w piątek o 6 751 nowych przypadkach koronawirusa i 419 kolejnych zgonach. Łączna liczba potwierdzonych zgonów wzrosła do 85 704 a zarejestrowanych przypadków do 841 661.

    07:57

    Po raz pierwszy dzienny wzrost zakażeń koronawirusem w Czechach przekroczył granicę 10 tys. - podało w sobotę rano tamtejsze ministerstwo zdrowia. W ciągu ostatnich 24 godzinach stwierdzono 11 105 nowych infekcji. Zmarło kolejnych 11 osób.

    07:45

    W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 7830 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował w sobotę rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Drugi dzień z rzędu zanotowany został największy dobowy przyrost nowych infekcji. Zmarły 33 kolejne osoby.

    Znak wzywający do zachowania 1,5 metrowego dystansu, Niemcy Znak wzywający do zachowania 1,5 metrowego dystansu, Niemcy
    07:43

    Londyn jest od dziś w strefie wysokiego ryzyka związanego z koronawirusem. Miliony mieszkańców, w tym setki tysięcy Polaków, nie mogą się spotykać pod dachem z ludźmi spoza ich gospodarstwa domowego. Na zewnątrz limit to sześć osób.

    07:36

    Potwierdzono kolejnych 65 tysięcy zakażeń koronawirusem w Stanach Zjednoczonych. Łączna liczba chorych przekroczyła tam 8 milionów. Już trzydzieści stanów notuje wzrost liczby zachorowań.

    Posłuchaj
    00:54 COVID-19 USA.mp3 Rośnie liczba zachorowań na COVID-19 w USA. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
    07:29

    - Jesteśmy zmęczeni, nasi obywateli są zmęczeni - przyznał premier Włoch Giuseppe Conte podsumowując nastrój w kraju w związku z nadejściem drugiej fali pandemii koronawirusa. Podkreślił, że potrzebna jest nowa strategia walki z tym kryzysem, bez lockdownu.

    07:29

    W ciągu ubiegłych 24 godzin potwierdzono w Brazylii zgon kolejnych 754 osób zainfekowanych koronawirusem. W tym samym czasie wykryto 30 914 osób z potwierdzonym zakażeniem - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia tego kraju.

    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
    aby dodać komentarz
    brak

    Czytaj także

    Rośnie liczba zakażeń na COVID-19 w Brazylii. Ponad 5 mln infekcji od początku pandemii

    Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 01:19
    - W ciągu ubiegłych 24 godzin potwierdzono w Brazylii zgon kolejnych 754 osób zainfekowanych koronawirusem. W tym samym czasie wykryto 30 914 osób z potwierdzonym zakażeniem - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia tego kraju.
    rozwiń zwiń

    Czytaj także

    "Najważniejszą regułą jest uniknąć lockdownu". Premier Włoch o walce z koronawirusem

    Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 02:26
    - Jesteśmy zmęczeni, nasi obywateli są zmęczeni - przyznał premier Włoch Giuseppe Conte podsumowując nastrój w kraju w związku z nadejściem drugiej fali pandemii koronawirusa. Podkreślił, że potrzebna jest nowa strategia walki z tym kryzysem, bez lockdownu.
    rozwiń zwiń