more_horiz
Wiadomości

Podróże w czasie pandemii. Kanada usunięta przez UE z listy krajów bezpiecznych

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 03:20
Rozwój COVID-19 w Kanadzie sprawił, że Unia Europejska zdecydowała się usunąć ten kraj z przyjętej w lipcu listy krajów uznawanych za bezpieczne w podróżach międzynarodowych.
Punkt poboru wymazów w kanadyjskim Montrealu
Punkt poboru wymazów w kanadyjskim MontrealuFoto: The Canadian Press/Associated Press/East News

Jak precyzuje czwartkowy komunikat Rady Europejskiej, od 22 października na liście krajów, wobec których kraje członkowskie mogą stopniowo usuwać obostrzenia w podróżach, znajdują się Australia, Japonia, Korea Południowa, Nowa Zelandia, Rwanda, Tajlandia i Urugwaj. Do listy od czwartku dodano Singapur. Dziewiątym krajem są Chiny, jednak podróżni z tego kraju będą przyjmowani w krajach UE, oraz krajach strefy Schengen, tylko wtedy, jeśli Chiny zastosują zasadę wzajemności.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
covid wielka brytania pap 1200.jpg
Europa broni się przed pandemią. Zobacz, jakie ograniczenia wprowadzono

Wzrost liczby zakażonych w Kanadzie

Od czwartku na liście krajów, z których przyjmowani są podróżni, nie ma Kanady, Gruzji i Tunezji.

Wstępną decyzję UE podejmowała w środę, gdy w Kanadzie było ponad 203 tys. wykrytych przypadków zarażenia COVID-19. Według danych z czwartku przedstawianych przez publicznego nadawcę CBC, liczba zarażonych dotychczas koronawirusem wzrosła w Kanadzie do 208 447.

Kanadyjskie regulacje dopuszczają wjazd na teren kraju wyłącznie Kanadyjczyków, osób z prawem stałego pobytu i ich szeroko traktowanych rodzin. Zezwala się też na podróże niezbędne, takie jak w przypadku kierowców przewożących towary, a także na wjazd osób, które muszą się spotkać z np. ciężko chorym członkiem rodziny.

Czytaj także:

Odświeżana lista

Lista UE została przyjęta 30 czerwca br., znajdowało się na niej 15 krajów, bez USA, wobec których stopniowo mogły być znoszone restrykcje. Co dwa tygodnie przedstawiciele krajów UE spotykają się w sprawach ewentualnej aktualizacji listy, w sierpniu br. usunięto z niej Albanię, Czarnogórę, Maroko i Serbię – z powodu rosnącej liczby zachorowań.

Przy tym ostateczne decyzje, w tym np. zasady kwarantanny, należą do krajów członkowskich UE. "Rekomendacja Unii Europejskiej nie jest aktem prawnie wiążącym. Władze krajów członkowskich są odpowiedzialne za implementowanie zawartości rekomendacji" - napisano w komunikacie Rady Europejskiej.

ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem