X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Odwołane operacje w szpitalach na Ukrainie, masowe testy na Słowacji. COVID-19 na świecie

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 23:03
Od poniedziałku szpitale na Ukrainie przestają przyjmować wcześniej umówionych pacjentów i wstrzymują planowane operacje. Na Słowacji ponad dwa miliony osób powtórnie przeszły powszechne testy na obecność koronawirusa. Tak relacjonowaliśmy kolejny dzień zmagań świata z pandemią.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: EPA/STEPHANIE LECOCQ
wirus 1200 pap.jpg
Liczba zakażeń koronawirusem przekroczyła kolejną smutną granicę. Październik był najgorszym miesiącem

Szacuje się, że od wybuchu pandemii w USA zanotowano łącznie 9 961 320 zakażeń koronawirusem. Liczba ofiar śmiertelnych sięga obecnie 237 566.

USA, Indie i Brazylia to trzy kraje, w których występuje najwięcej, prawie połowa przypadków koronawirusa na świecie. Tylko Ameryka może wkrótce osiągnąć 10 milionów przypadków, ponieważ liczba zakażeń i hospitalizacji wciąż rośnie.

Wiele krajów w Europie nawiedziła druga fala COVID-19. We Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii pod koniec października liczba przypadków wirusa przekroczyła łącznie milion i wszystkie trzy kraje wprowadziły nowe obostrzenia, próbując zwalczyć pandemię.

IAR/PAP/twitter.com
pb

Tak relacjonowaliśmy kolejny dzień zmagań z koronawirusem na świecie

23:02

Przeprowadzone w weekend wśród ponad 2 mln osób na dużej części Słowacji testy na obecność koronawirusa ujawniły 13 509 zakażonych - poinformował w poniedziałek minister obrony Jaroslav Nad’.

Stanowi to 0,66 proc. badanych. Testy przed tygodniem w tych samych powiatach przyniosły 1,47 proc. pozytywnych testów.

22:47

Posłuchaj
01:00 10732229_1.mp3 Francja: pierwsze efekty lockdownu i spowolnienie epidemii. Relacja Stefana Foltzera (IAR)

 

22:33

Irlandia | W ciągu ostatniej doby wykryto 270 nowych zakażeń koronawirusem, co jest pierwszym przypadkiem od końca września, by bilans był niższy od 300.

22:24

Ukraina | Minister finansów Ukrainy Serhij Marczenko jest zakażony koronawirusem - podał w poniedziałek serwis Ekonomiczna Prawda. Pojawiają się też sprzeczne informacje w sprawie możliwego zainfekowania SARS-CoV-2 ministra obrony Andrija Tarana.

22:15
22:14

Hiszpania | w ciągu ostatniej doby na terenie Hiszpanii zanotowano ponad 17,4 tys. infekcji koronawirusem - podały służby medyczne tego kraju, wskazując, że od niedzieli zmarło też 170 zakażonych osób.

22:14

Brytyjski premier Boris Johnson ostrzegł, że w walce z koronawirusem zrobiony został ważny krok, ale jeszcze wiele pozostało do zrobienia i na razie nie można zakładać, iż potencjalna szczepionka rozwiąże wszystkie problemy.

21:54

Włochy | Sytuacja pandemiczna stale pogarsza się - oświadczył przedstawiciel ministerstwa zdrowia Giovanni Rezza. Jego zdaniem wzrost liczby pacjentów w szpitalach uzasadnia zaostrzenie restrykcji.

21:53

Francja | Ministerstwo zdrowia poinformowało o spowolnieniu pandemii koronawirusa w wyniku wprowadzenia ogólnokrajowego lockdownu. W ciągu ostatnich dni zmniejszyła się liczba hospitalizacji pacjentów chorych na COVID-19.

20:52

Wielka Brytania | W ciągu ostatniej doby wykryto 21 350 nowych zakażeń koronawirusem i zarejestrowano 194 kolejne zgony z powodu COVID-19 - poinformował w poniedziałek po południu brytyjski rząd.

20:51

Czechy | Pomimo obowiązywania od poniedziałku w Czechach nowych zasad, ograniczających wjazd osób z sąsiednich państw o podwyższonym ryzyku epidemicznym, na granicach, w tym z Polską, nie pojawiły się stałe kontrole, a policja prowadzi je tylko wyrywkowo.

20:50

Europa |


Posłuchaj
00:50 ke szczepionka.mp3 KE wkrótce podpisze umowę z BioNTech-Pfizer na dostawy szczepionek na COVID-19 dla Unii. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

19:55

Świat | Szef WHO - Światowej Organizacji Zdrowia - Tedros Adhanom Ghebreyesus wyraził zadowolenie z informacji dotyczących przygotowywanej szczepionki na COVID-19.

"Z zadowoleniem przyjmujemy zachęcające wiadomości dotyczące szczepionek @Pfizer & @BioNTech_Group" - napisał na Twitterze. Pozdrowił też "wszystkich naukowców i partnerów na całym świecie, którzy opracowują nowe bezpieczne i skuteczne narzędzia, aby zwalczyć COVID-19". "Świat doświadcza bezprecedensowych innowacji naukowych i współpracy, aby zakończyć pandemię!" - napisał szef WHO.

19:52

Hiszpania | Osoby zainfekowane koronawirusem, u których występują bóle migrenowe, szybciej dochodzą do zdrowia - wynika z badania hiszpańskich naukowców. Według badaczy objaw ten może dowodzić, że COVID-19 trwa u tych osób o tydzień krócej niż u zakażonych niemających migren.

18:55

Włochy | 356 zgonów na COVID-19 i 25 271 nowych zakażeń koronawirusem we Włoszech - to dobowy raport Ministerstwa Zdrowia w Rzymie, ogłoszony w poniedziałek. Liczba infekcji spadła o 7 tys. w porównaniu z poprzednim dniem, ale przy mniejszej o 40 tys. liczbie testów.

18:10

Wielka Brytania | W Walii zakończył się w poniedziałek 17-dniowy lockdown, w związku z czym obowiązują znacząco złagodzone restrykcje. 

Nie ma już ograniczeń w poruszaniu się po kraju, ale nadal wyjazd z Walii i wjazd do niej dozwolone są tylko z uzasadnionych powodów. Odnosi się to także do wyjazdów i przyjazdów z Anglii.

Wszystkie przedsiębiorstwa, które na czas lockdownu musiały zawiesić działalność - sklepy sprzedające produkty inne niż pierwszej potrzeby, punkty usługowe, lokale gastronomiczne czy placówki kultury - mogą ją wznowić. Jednak zwłaszcza właściciele pubów skarżą się, że rząd nie przedstawił precyzyjnych wytycznych.Dwa gospodarstwa domowe mogą stworzyć "bańkę" i w ramach niej spotykać się w domu, grupy do 15 osób mogą się spotykać w pomieszczeniach zamkniętych, by uczestniczyć w zorganizowanych zajęciach, w przypadku zaś otwartych przestrzeni ten limit wynosi 30 osób.

W szkołach wznowiono normalne lekcje w trybie stacjonarnym. Nadal jednak obowiązuje zalecenie pracy z domu, jeśli jest to możliwe.

17:31

Słowacja |


Posłuchaj
00:52 słowacja2.mp3 Ponad 2 miliony osób przetestowano na obecność koronawirusa. Korespondencja Wojciecha Stobby (IAR)

 

17:27

Szwajcaria | Przez trzy doby do poniedziałku rano w Szwajcarii zmarło kolejnych 169 osób zakażonych koronawirusem, od początku zaś pandemii łącznie 2576, co oznacza wskaźnik 29,9 zgonów na 100 tys. mieszkańców - poinformował w swym publikowanym w każdym dniu roboczym komunikacie sytuacyjnym szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG).

W analogicznym okresie tydzień wcześniej zgonów było 93, a przez ubiegłe dwa tygodnie łącznie 611.

17:22

Ukraina | Prezydent Wołodymyr Zełenski jest zakażony koronawirusem - poinformowało w poniedziałek jego biuro. Dodano, że szef państwa czuje się dobrze i będzie pełnić swoje obowiązki zdalnie, w samoizolacji.

17:18

USA | Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w poniedziałek, że rozwijany przez niego projekt szczepionki przeciwko COVID-19 ma ponad 90 proc. skuteczności. Firma ogłosiła, że w 2021 r. może wyprodukować do 1,3 mld dawek substancji.

Według firmy nie stwierdzono nic, co rodziłoby obawy o bezpieczeństwo użycia szczepionki i w tym miesiącu koncern wystąpi o zezwolenie na jej awaryjne dopuszczenie do użytku w USA.

Szczepionka podawana jest w dwóch dawkach, w odstępie trzech tygodni, odporność na chorobę pojawia się po 28 dniach od zaaplikowania pierwszej dawki, po tygodniu od podania drugiej.

17:16

Chiny | Władze Szanghaju skierowały na kwarantannę ponad 100 osób i rozpoczęły dochodzenie epidemiologiczne po wykryciu tam pierwszego od miesięcy nowego lokalnego przypadku COVID-19. Zakażony pracuje na szanghajskim lotnisku – podały w poniedziałek chińskie media.

17:14

Francja | Szef oddziału intensywnej terapii w szpitalu Saint-Antoine w Paryżu dr Bertrand Guidet wyraził opinię w "Le Monde" w poniedziałek, że istnieje potrzeba debaty publicznej na temat tego, którzy pacjenci mają być przyjmowani do szpitali w pierwszej kolejności.

- Są pacjenci, którzy nie zostaną poddani intensywnej terapii. Przygotowujemy się do tego – stwierdził w wywiadzie. - Lekarze nie są gotowi na dylemat etyczny, którzy pacjenci mają prawo żyć, a którzy nie – stwierdził dr Guidet. 

17:12

Włochy | Pogorszył się stan chorego na COVID-19 przewodniczącego Konferencji Episkopatu Włoch kardynała Gualtiero Bassettiego, przebywającego od prawie tygodnia na oddziale intensywnej terapii - poinformowano w poniedziałek w komunikacie Konferencji biskupów.78-letni hierarcha jest w szpitalu w mieście Perugia, którego jest arcybiskupem.

17:09

Ukraina |


Posłuchaj
00:45 ukk.mp3 Z powodu koronawirusa szpitale na Ukrainie wstrzymują planowane operacje. Korespondencja Pawła Buszki (IAR)

 

17:06

Niemcy | Rząd spodziewa się, że szczepionka na koronawirusa może być gotowa nie wcześniej niż w pierwszym kwartale przyszłego roku. Taka informacja znalazła się w narodowej strategii szczepień - informuje agencja Reutera.

15-stronicowy dokument ministerstwa zdrowia bierze pod uwagę siedem projektów potencjalnych szczepionek - prace, nad którymi mają zakończyć się do końca tego lub przyszłego roku. Rząd bierze pod uwagę rozwiązania firm AstraZeneca, BioNTech i Pfizer, Moderna i Novovax, Johnson & Johnson, GlaxoSmithKline oraz CureVac. W pierwszej kolejności zaszczepione mają być osoby z grup ryzyka.

17:02

Włochy | W najbliższym tygodniu należy oczekiwać podwojenia liczby pacjentów z COVID-19 w szpitalach - ostrzegli w poniedziałek anestezjolodzy. Ich zdaniem najwcześniej za 10 dni mogą pojawić się rezultaty zaostrzenia restrykcji w ramach walki z pandemią.

17:01

Japonia | Seniorzy dostaną szczepionki na COVID-19 wcześniej niż osoby cierpiące na przewlekłe schorzenia – zdecydował w poniedziałek japoński resort zdrowia. Rząd chce zapewnić szczepionki dla wszystkich mieszkańców kraju w pierwszej połowie 2021 roku.

Władze w Tokio zamierzają rozdzielać wśród mieszkańców kupony na darmowe szczepienia w ustalonej kolejności, gdy szczepionka będzie już gotowa – podała japońska agencja prasowa Kyodo, przytaczając decyzję panelu ministerstwa z udziałem ekspertów.

16:59

Malezja | Kraj wprowadził w poniedziałek miesięczny zakaz podróży międzystanowych oraz ograniczenia w codziennym życiu dotykające 80 proc. mieszkańców. Decyzję podjęto, gdy liczba dziennych zachorowań na COVID-19 przekroczyła 1700.

13:37

USA | Również Donald Trump odniósł się od informacji o szczepionce na koronawirusa.

13:35
Posłuchaj
00:55 10731010_1.mp3 Włochy: oczekiwany lockdown na terenie połowy kraju - relacja Piotra Kowalczuka (IAR)
13:10

#PILNE | Nowe informacje o szczepionce, która ma ponad 90 proc. skuteczności w walce z koronawirusem.

12:42

Włochy | - Rząd nie pojechał na wakacje i nie zrezygnował z obowiązków walki z pandemią - zapewnił premier Giuseppe Conte w liście do dziennika "La Repubblica". Gazeta oceniła, że "doszło do katastrofy, a druga fala zmiotła Włochy". Na te zarzuty odpowiedział premier.

11:37

Rosja | Minionej doby potwierdzono 21 798 zakażeń koronawirusem, najwięcej od początku pandemii - wynika z danych rosyjskiego rządowego sztabu. Zmarło 256 osób, a za wyzdrowiałych uznano 10,7 tys. pacjentów.

11:26
Posłuchaj
00:40 10730812_1.mp3 Niemieccy epidemiolodzy o przedłużeniu lockdownu - relacja Wojciecha Osińskiego (IAR)
11:15

Węgry | Dalsze obostrzenia, takie jak zamknięcie restauracji, klubów fitness czy teatrów, wydłużenie godziny policyjnej oraz zakaz zgromadzeń, zapowiedział premier Węgier Viktor Orbán w nagraniu zamieszczonym na Facebooku.

10:56

Niemcy | Minionej doby zarejestrowano w Niemczech prawie 13,5 tys. nowych zakażeń koronawirusem. To o wiele mniej niż w ostatnich dniach. Epidemiolodzy przestrzegają jednak przed pochopnym łagodzeniem reżimu sanitarnego.

10:37

Europa | Wraz z coraz bardziej surowymi restrykcjami epidemicznymi wiele państw Europy ogranicza również działanie szkół. Całkowicie zamknięto je w Czechach, częściowo we Włoszech, Grecji czy Danii. We Francji licealiści będą się uczyć w modelu hybrydowym.

W Czechach od 14 października wszystkie szkoły, od podstawowych po wyższe, prowadzą nauczanie zdalne (zdjęcie: shutterstock.com/fizkes) W Czechach od 14 października wszystkie szkoły, od podstawowych po wyższe, prowadzą nauczanie zdalne (zdjęcie: shutterstock.com/fizkes)
10:20

Czechy | Na terenach wystawowych w Brnie działa drugi w Czechach szpital polowy dla pacjentów z COVID-19. Dyrektor szpitala Uniwersyteckiego w Brnie Jaroslav Sztierba powiedział dziennikarzom, że placówka ma charakter jedynie rezerwowy.

10:18

Belgia | Liczba zakażeń koronawirusem od początku pandemii przekroczyła pół miliona, odnotowano ponad 13 tys. zgonów. Poinformował o tym tamtejszy instytut zdrowia publicznego, dodając, że dobowe wskaźniki delikatnie się poprawiają.

Posłuchaj
00:47 10730657_1.mp3 W Belgii spada liczba dziennych zakażeń i hospitalizowanych osób - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
09:16

Ukraina | - W niedzielę wykryto 8687 zakażeń koronawirusem, 115 chorych zmarło, 2277 osób wyzdrowiało, a 1100 hospitalizowano - przekazał ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. Zapowiedział wprowadzenie weekendowej kwarantanny.

09:07

Azja Wschodnia | Chiny wywierają presję międzynarodową na Tajwan w związku z pandemią.

08:43
Posłuchaj
00:55 10730538_1.mp3 Poprawia się sytuacja epidemiczna w Czechach - relacja Wojciecha Stobby (IAR)
08:34

Indie |ciągu ostatniej doby odnotowano 45 903 przypadki zakażenia koronawirusem, w tym 7 745 w samym Delhi, co jest największym dobowym przyrostem infekcji w stolicy Indii od wybuchu pandemii COVID-19.

08:32

Czechy | Ministerstwo zdrowia tego kraju podało, że w niedzielę zanotowano 3608 nowych zakażeń SARS-CoV-2, czyli najmniej od czterech tygodni. W poprzednią niedzielę było ponad 3 tys. przypadków więcej.

Obecnie w Czechach zakażonych jest 166 841 osób (zdjęcie: PAP/EPA/Matteo Corner) Obecnie w Czechach zakażonych jest 166 841 osób (zdjęcie: PAP/EPA/Matteo Corner)
06:59

Niemcy | Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła w ciągu ostatniej doby o 13 363, do 671 868 - wynika z danych opublikowanych przez berliński Instytut im. Roberta Kocha. Zmarły kolejne 63 osoby.

06:53

Świat | Wykres przedstawiający wzrost zakażeń koronawirusem na świecie. Skok od 40 do 50 mln infekcji trwał 21 dni.

06:43

Meksyk | Ministerstwo zdrowia poinformowało o 5887 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, co zwiększyło łączną oficjalną ich liczbę do 967 825. Zmarło kolejnych 219 osób. Łączna liczba zgonów na COVID-19 wynosi 95 027.

Czytaj także

109-latka z Włoch apeluje: załóżcie maseczki, koronawirus to diabeł

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2020 22:00
- Załóżcie maseczki, proszę, ten wirus to okropny diabeł - taki apel wystosowała 109-letnia mieszkanka okolic Perugii w środkowych Włoszech w dniu swych urodzin. Apel rozpowszechniły w niedzielę media.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja: średnio 55 tys. nowych przypadków zakażeń na COVID-19 w ciągu ostatniego tygodnia

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2020 22:50
- W ciągu ostatniej doby na COVID-19 zmarło we francuskich szpitalach 271 chorych - poinformowały w niedzielę władze medyczne. Wykryto też 38 619 nowych zakażeń. W sobotę informowano o 86 852 nowych infekcjach - był to największy przyrost od początku epidemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lockdown na Łotwie, nowe obostrzenia na Litwie. Rośnie liczba zakażeń w państwach bałtyckich

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 00:34
Od dziś na Łotwie obowiązuje lockdown. Z kolei w sobotę nowe obostrzenia wprowadziła Litwa. Liczba zakażeń koronawirusem w państwach bałtyckich w dalszym ciągu rośnie. Wczoraj na Litwie, Łotwie i w Estonii stwierdzono blisko 2 tysiące 400 nowych przypadków patogenu.
rozwiń zwiń