more_horiz
Wiadomości

USA: szef agencji ds. cyberbezpieczeństwa zwolniony. "Zrobiliśmy to dobrze"

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 04:15
Donald Trump zwolnił Chrisa Krebsa, dyrektora Agencji Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Infrastruktury (CISA). Przywódca USA nazwał oświadczenie tej agencji, że wybory były bezpieczne, "wysoce nieścisłym". "Służba była zaszczytem. Zrobiliśmy to dobrze" - napisał później Chris Krebs. 
Zwycięzca listopadowych wyborów zostanie zaprzysiężony 21 stycznia 2021
Zwycięzca listopadowych wyborów zostanie zaprzysiężony 21 stycznia 2021Foto: USA TODAY Network/Sipa USA/East News

shutterstock_1157861293-12.jpg
"Sfałszowane wybory!". Donald Trump na Twitterze

O zwolnieniu szef CISA Trump poinformował na Twitterze. "Niedawne oświadczenie Chrisa Krebsa w sprawie bezpieczeństwa wyborów w 2020 roku było wysoce nieścisłe, gdyż doszło do masowych nieprawidłowości i oszustw - w tym głosowania zmarłych, niewpuszczania obserwatorów do lokali wyborczych czy »usterek« w automatach do głosowania, które zmieniały głosy z Trumpa na Bidena (...) Dlatego ze skutkiem natychmiastowym Chris Krebs został zwolniony ze stanowiska dyrektora Agencji Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Infrastruktury" - napisał prezydent USA.

"Zrobiliśmy to dobrze"

O swoim zwolnieniu poinformował także Krebs. "Służba była zaszczytem. Zrobiliśmy to dobrze (...)" - wpis o takiej treści zamieścił na Twitterze. 

W czwartek we wspólnym oświadczeniu przedstawicieli władz stanowych i federalnych opublikowanym na stronie CISA napisano, że "wybory 3 listopada były najbezpieczniejsze w amerykańskiej historii". Dodano, że "nie ma dowodów na to, by jakikolwiek system głosowania skasował lub utracił głosy, zmienił głosy, lub doszło w nim do jakichś innych nieprawidłowości".

Czytaj także: 

Jak pisał Reuters, Krebs, który walczył z dezinformacją wokół wyborów, wielokrotnie zapewniając na Twitterze, że głosowanie było bezpieczne, a głosy uczciwie policzone, miał powiedzieć swoim współpracownikom, że spodziewa się, iż niedługo zostanie zwolniony ze sprawowanej funkcji.

Zwalczanie zagranicznej ingerencji

Zadaniem dowodzonej przez Krebsa CISA było zwalczanie zagranicznej ingerencji w amerykański proces wyborczy. Reuters i portal NPR piszą, że były dyrektor agencji cieszył się wsparciem i zaufaniem swojego zespołu.


mbl

Zobacz także

Zobacz także