more_horiz
Wiadomości

Jest zielone światło Unii Europejskiej dla rozszerzenia sankcji wobec białoruskiego reżimu

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 12:08
Tak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Zgodę dali ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów podczas wideokonferencji. To odpowiedź na zabicie Ramana Bandarenki - artysty, aktywisty, jednego z białoruskich opozycjonistów. 31-latek został skatowany na śmierć.
Protesty w Mińsku. Zdjęcie ilustracyjne
Protesty w Mińsku. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pavel Stasevich/Shutterstock

Zielone światło dla rozszerzenia sankcji jest polityczną decyzją unijnych krajów. Teraz, na grupach roboczych, eksperci z państw członkowskich stworzą czarną listę z konkretnymi nazwiskami. Na razie jest na niej 55 osób.

białoruś 1200 pap (14).jpg
"Europa boi się eskalacji przemocy". Ekspert o działaniach Zachodu ws. Białorusi

Najpierw Unia objęła sankcjami 40 przedstawicieli reżimu w Mińsku za brutalne represje i sfałszowanie wyników sierpniowych wyborów prezydenckich. W tej grupie nie było wtedy Alaksandra Łukaszenki, bo część krajów miała nadzieję na dialog. Jednak po nasileniu brutalnych represji i on został objęty sankcjami wraz z 14 przedstawicielami reżimu. Wszyscy, którzy są na liście, mają zakaz wjazdu do Unii i zablokowane aktywa w Europie.


Posłuchaj
00:49 Płomecka sankcje.mp3 Jest zielone światło UE dla rozszerzenia sankcji wobec Białorusi. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Na razie kraje członkowskie ograniczają się do sankcji dyplomatycznych. Obawiają się, że restrykcje gospodarcze uderzą w białoruskie społeczeństwo.

mr

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem