X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Przerażająca statystyka zgonów na COVID-19 w Bułgarii

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 17:52
Bułgaria w kończącym się właśnie tygodniu znalazła się na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej i na świecie pod względem liczby zmarłych na koronawirusa na 1 milion mieszkańców - informują w sobotę portale Mediapool i Sega.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Sergey Rusanov

W czwartek resort zdrowia podał, że Bułgaria była na trzecim miejscu w UE, lecz dane te dotyczyły poprzedniego tygodnia. W bieżącym liczba zmarłych na koronawirusa nie spadła poniżej 100 na dobę, w środę ich było 159, w sobotę poinformowano o 129.

Czytaj więcej
szczepionka free shutt 1200 .jpg
UE kupi szczepionki na koronawirusa od trzech firm. Przeznaczy na to ponad 10 mld dolarów

Ten bardzo niepokojący wskaźnik odnotowany jest na tle faktu, że Bułgaria ze 118 418 przypadkami infekcji od marca wcale nie jest krajem o największej liczbie zakażonych w UE i na świecie. "Skłania to wielu ekspertów do wniosku, że system zdrowotny znajduje się w zapaści i nie jest w stanie udzielić pomocy wszystkim potrzebującym" - pisze Mediapool.

Niechlubne statystyki

Jednocześnie statystyka wskazuje, że Bułgaria jest na ostatnim miejscu w UE pod względem liczby przeprowadzonych testów (906 tys. od marca), których przeważająca część jest opłacona przez pacjentów. Dwa dni temu główny sanitarny inspektor kraju Angeł Kunczew wypowiedział się przeciw masowemu testowaniu ludności jak na Słowacji, podkreślając, że to dałoby tylko tymczasowy obraz sytuacji, który po kilku dniach zmieniłby się, a na dodatek jest zbyt kosztowny.

Potwierdzonych aktywnych przypadków COVID-19 w Bułgarii jest 81 252, 5 942 chorych jest hospitalizowanych. Wiele osób w ogóle nie zgłasza się do lekarzy po zachorowaniu. Matematyk Krajowego Sztabu Operacyjnego prof. Nikołaj Witanow szacuje, że realnie zakażonych jest czterokrotnie więcej od oficjalnych danych statystycznych.

Socjolog Cwetozar Tomow przytoczył w sobotę dane Krajowego Instytutu Statystycznego o umieralności w kraju w 2019 r. i w ostatnich tygodniach 2020 r. W minionym roku przeciętnie w kraju dziennie umierało 296 osób. W ostatnim tygodniu, z którego opublikowano oficjalne dane, czyli 1-8 listopada, umierało 454 osób dziennie, czyli o 53 proc. więcej niż w ub.r.

Na tym tle Tomow stawia pytanie do władz, o ile jeszcze powinna pogorszyć się sytuacja w kraju, by podjęto bardziej restrykcyjne środki mające na celu ograniczenie epidemii.

Lockdown nie jest brany pod uwagę

Tymczasem mer Sofii Jordanka Fandykowa poinformowała, że w odróżnieniu od Niemiec i Austrii w grudniu w Sofii odbędą się bożonarodzeniowe kiermasze. Noszenie maseczek na nich ma być obowiązkowe. Kawiarni i restauracji, czynnych do godz. 23.30 nikt na razie nie zamierza zamykać.

Czytaj więcej
pfizer szczepionka 1200.jpg
Szczepionki Pfizer i BioNTech w Wielkiej Brytanii. Zaczęto proces dopuszczania do użycia

Premier Bojko Borisow w sobotę, odwiedzając zakład przemysłowy w okolicach Samokowa na północ od Sofii, powtórzył, że lockdown jest szkodliwy dla psychicznego zdrowia narodu, a gospodarka powinna pracować.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Potrzebujemy szerokiego wachlarza szczepionek". KE podpisze kontrakt z kolejną firmą farmaceutyczną

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 00:01
Komisja Europejska zatwierdzi dziś umowę z niemiecką firmą CureVac na dostawy 405 milionów dawek szczepionek na koronawirusa. To piąty kontrakt zaakceptowany przez Brukselę z koncernem farmaceutycznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

405 milionów dawek szczepionki na koronawirusa. KE podpisała kontrakt z kolejną firmą

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 16:59
Komisja Europejska zatwierdziła umowę z niemiecką firmą CureVac na dostawy 405 milionów dawek szczepionki na koronawirusa. To piąty kontrakt sfinalizowany z koncernem farmaceutycznym przez Komisję, która prowadzi negocjacje w imieniu państw członkowskich.
rozwiń zwiń