Mateusz Morawiecki z Viktorem Orbanem o budżecie UE. Szef KPRM: zabiegają o działania zgodne z traktatami

- Polska i Węgry starają się skutecznie zabiegać o to żeby wartości, które legły u podstaw UE, nadal były respektowane, by Unia Europejska działała zgodnie i w ramach obowiązujących traktatów - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. - Mamy nadzieję, że nie dojdzie do takiej sytuacji, kiedy trzeba byłoby używać weta, jeśliby natomiast do niej doszło, to postawa polskiego rządu w tej sprawie jest jednoznaczna - dodał polityk. 

2020-11-25, 10:52

Mateusz Morawiecki z Viktorem Orbanem o budżecie UE. Szef KPRM: zabiegają o działania zgodne z traktatami
Mateusz Morawiecki spotka się z Wiktorem Orbanem w czwartek. Foto: Krzysztof Radzki/East News

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował we wtorek, że premier Mateusz Morawiecki w czwartek uda się do Budapesztu na spotkanie z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Głównym tematem rozmowy będą trwające negocjacje budżetowe w Unii Europejskiej.

Powiązany Artykuł

Joanna_Kopcińska_d.jpg
"Liczymy na porozumienie, ale nie możemy się zgodzić na niekorzystne warunki". Kopcińska o budżecie UE

Posłuchaj

Głównym tematem rozmów premierów Polski i Węgier będą trwające negocjacje w sprawie budżetu Unii Europejskiej - relacja Karola Surówki (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

"Postawa polskiego rządu jest jednoznaczna"

Michał Dworczyk w Radiu WNET zwrócił uwagę, że premier Mateusz Morawiecki często konsultuje się z europejskimi przywódcami, a naszym partnerem, z którym "podobnie patrzymy na szereg spraw w ramach Unii jest rząd Węgierski". - Stąd kolejne spotkanie z premierem Orbanem - mówił. - Polska i Węgry zabiegają o to, aby Unia Europejska działała zgodnie i w ramach obowiązujących traktatów, starają się tak naprawę skutecznie zabiegać o to żeby te wartości, które legły u podstaw UE nadal były respektowane przez wszystkie państwa - podkreślił. 

Czytaj także: 

Dopytywany czy w negocjacjach "coś drgnęło", odparł, że cały czas trwa dialog i konsultacje pomiędzy politykami oraz urzędnikami. - Wierzymy, że traktaty będą przestrzegane; wierzymy, że nastąpi moment refleksji tych wszystkich krajów, które siłą chciałyby narzucać pewne polityczne rozwiązania w ramach Unii, które nie mają żadnego oparcia w traktatach - mówił.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

1200_Sobolewski_PR1.jpg
Sobolewski o sprawie praworządności: ze strony prezydencji niemieckiej nastąpiło "przemyślenie tematu"

- Mamy nadzieję, że nie dojdzie do takiej sytuacji, kiedy trzeba byłoby używać weta. Natomiast jeśliby do niej doszło, to postawa polskiego rządu w tej sprawie jest jednoznaczna - zaznaczył szef KPRM.

Trudne negocjacje budżetowe

Państwa członkowskie UE nie osiągnęły w ubiegły poniedziałek jednomyślności ws. wieloletniego budżetu UE i decyzji ws. funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z tzw. praworządnością. Rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich.

Czytaj także: 

Obecne negocjacje prowadzi prezydencja niemiecka. Kanclerz Angela Merkel po czwartkowym wideoszczycie UE powiedziała, że trzeba kontynuować rozmowy z Węgrami i Polską. - Istnieje konsensus w sprawie budżetu UE, ale nie w sprawie mechanizmu praworządności - podkreśliła. Obiecała, że Niemcy, które obecnie sprawują prezydencję w UE, zbadają wszystkie możliwe opcje.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wcześniej, że Polska na pewno skorzysta z prawa do sprzeciwu, jeśli nie będzie satysfakcjonującego Warszawę porozumienia w sprawie powiązania kwestii praworządności z budżetem UE. Premier Węgier Viktor Orban skierował list do niemieckiej prezydencji i szefów unijnych instytucji, w którym zagroził zawetowaniem budżetu UE i funduszu odbudowy, jeśli wypłata środków będzie powiązana z kwestią praworządności. 

REKLAMA


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej