OBWE o działaniach wobec Rosji. Wiceszef MSZ Polski: na Krymie łamane są prawa człowieka
- Poza łamaniem prawa międzynarodowego, na Krymie łamane są prawa człowieka, chociażby w odniesieniu do Tatarów Krymskich - stwierdził cytowany w komunikacie MSZ wiceszef resortu Marcin Przydacz podczas wideokonferencji dot. międzynarodowej odpowiedzi na okupację Krymu.
2020-12-03, 21:35
W czwartek na marginesie 27. Rady Ministerialnej OBWE odbyła się wideokonferencja "Międzynarodowa odpowiedź na okupację Krymu: kolejne kroki". W wideokonferencji udział wziął wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz - poinformowało w komunikacie Biuro Rzecznika Prasowego MSZ. Jak podano, uczestniczyli w niej także ministrowie i wiceministrowie spraw zagranicznych: Chorwacji, Danii, Francji, Gruzji, Niemiec, Litwy, Szwecji, Turcji, Ukrainy, USA, Wielkiej Brytanii oraz Zastępca Sekretarza Generalnego Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych UE.
Powiązany Artykuł
Sankcje wobec Rosji za okupację Krymu. Jest decyzja unijnych ambasadorów
Potrzeba utrzymania autonomii Krymu
MSZ podkreśla, że "Polska należy do grona sponsorów konferencji, w ramach nowej ukraińskiej inicjatywy Platformy Krymskiej, której celem jest podniesienie i przedyskutowanie kwestii łamania podstawowych zasad i zobowiązań OBWE przez Rosję, okupującą Autonomiczną Republikę Krymu i miasto Sewastopol".
"Prezydent Andrzej Duda podczas październikowej wizyty w Kijowie wyraził zainteresowanie współpracą z Ukrainą w ramach tej inicjatywy" - czytamy w komunikacie. Jak dodano, założenia funkcjonowania platformy zostały przedstawione przez ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytra Kułebę, który zaznaczył, że ma ona m.in. konsolidować wysiłki dyplomatyczne odnoszące się do nielegalnej aneksji Krymu.
Czytaj także:
- Talaga: dla Rosji Donbas jest zbyt korzystny politycznie, by się stamtąd wycofać
- Donbas: zginęło trzech ukraińskich żołnierzy. Atak podczas zabierania ciała poległego
- "Konfrontacja na pełną skalę". Ukraińcy szykują się do wojny z Rosją
Uczestnicy czwartkowej widekonferencji podkreślili "potrzebę utrzymywania problemu nielegalnej aneksji Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopol przez Federację Rosyjską wysoko na agendzie organizacji międzynarodowych, w tym OBWE". Wskazali ponadto na potrzebę dalszego zintensyfikowania wysiłków w tym zakresie, w tym przy wykorzystaniu inicjatywy "Platformy Krymskiej".
REKLAMA
Zaangażowanie na rzecz deokupacji
- Polska docenia wszelkie inicjatywy odnoszące się do kwestii nielegalnej aneksji Półwyspu Krymskiego przez Federację Rosyjską oraz sytuacji na okupowanym terytorium, także w obliczu pogarszającej się sytuacji Tatarów Krymskich, zauważając istotną rolę OBWE w ramach międzynarodowych działań na tym polu - stwierdził cytowany w komunikacie wiceminister Marcin Przydacz.
Powiązany Artykuł
Zaniewicz: Polska zajmuje jednoznaczne stanowisko ws. wojny w Donbasie i aneksji Krymu
Wiceszef polskiej dyplomacji - dodano - "z uznaniem odniósł się do inicjatywy Platformy Krymskiej, zwracając uwagę na potrzebę przyciągnięcia do niej licznej grupy państw i międzynarodowych aktorów zaangażowanych na rzecz deokupacji Krymu, a także pozytywne wykorzystanie przez Ukrainę relacji z jej bezpośrednimi zachodnimi sąsiadami".
"Wiceminister wyraził ponadto duże zaniepokojenie kontynuowaniem przez Rosję działań łamiących podstawowe normy prawa międzynarodowego i prawa człowieka na Krymie oraz ciągłą militaryzacją Półwyspu, co jednocześnie negatywnie rzutuje na sytuację bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego oraz całego kontynentu" - podkreślono w komunikacie.
mbl
REKLAMA
REKLAMA