X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

300 milionów dolarów dla Trójmorza. Mosbacher: dowód zaangażowania USA w region

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 15:23
Inwestowanie USA w Inicjatywę Trójmorza jest dowodem naszego silnego zaangażowania w region i jego rozwój gospodarczy - oświadczyła na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. To komentarz dyplomaty do zatwierdzenia 300 mln dolarów wsparcia dla Trójmorza. 
Georgette Mosbacher
Georgette MosbacherFoto: Karolina Adamska/East News

energetyka stock 1200.jpg
300 milionów dolarów pomocy. Amerykańska agencja wesprze inwestycje energetyczne Trójmorza

Wsparcie do miliarda euro

Amerykańska agencja rządowa (DFC, International Development Finance Corporation) zatwierdziła w czwartek 300 milionów dolarów wsparcia dla Funduszu Trójmorza. Środki mają pomóc krajom Europy Środkowej i Wschodniej wzmocnić ich bezpieczeństwo energetyczne. Środki na Fundusz Trójmorza mają "przyspieszyć inwestycje w sektorach takich jak energia, transport i infrastruktura cyfrowa w Europie Wschodniej"

"Inwestowanie USA w Inicjatywę Trójmorza jest dowodem naszego silnego zaangażowania w region i jego rozwój gospodarczy" - oceniła na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. 

O zamiarze przekazania przez Stany Zjednoczone do 1 mld USD na inwestycje energetyczne w ramach Inicjatywy Trójmorza poinformował sekretarz stanu USA Mike Pompeo w lutym br. podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Władze USA wyjaśniły później, że 300 milionów USD na Fundusz Trójmorza będzie stanowić pierwszą transzę wsparcia. Następnie, do każdych trzech dolarów zainwestowanych przez kraje Trójmorza Stany Zjednoczone dorzucą jednego dolara aż do maksymalnej kwoty 1 miliarda USD.

Partnerstwo 12 państw

Trójmorze jest inicjatywą polityczno-gospodarczą powołaną w 2015 r. z inicjatywy prezydentów Polski i Chorwacji. Obecnie członkami grupy jest 12 państw UE położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. W forum, na zasadzie partnerstwa, brały też udział w ostatnim czasie także Niemcy, Komisja Europejska oraz USA.

Celem inicjatywy jest promowanie dialogu oraz współpracy gospodarczej na rzecz rozwoju infrastruktury w regionie w sferze produkcji energii, transportu oraz usług cyfrowych. W październiku w stolicy Estonii odbył się szczyt Trójmorza z udziałem siedmiu prezydentów państw regionu, którzy uczestniczyli w spotkaniu wirtualnie i trzech, którzy byli na miejscu, w Tallinie.

Czytaj także: 

Fundusz Trójmorza, zainicjowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego i rumuński EximBank, stanowi ekonomiczny instrument Inicjatywy Trójmorza. Przedstawiciele Funduszu deklarują chęć zebrania około 3-5 mld euro. Inwestycje z tych środków w infrastrukturę mają zniwelować różnice w rozwoju między krajami regionu a zachodnią częścią Starego Kontynentu oraz rozwinąć połączenia na osiach Północ-Południe. 


mbl

Czytaj także

"Silne poparcie dla Trójmorza w Stanach Zjednoczonych". Jest ponadpartyjna zgoda w Kongresie

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 17:05
Inicjatywa Trójmorza uzyskała ponadpartyjne poparcie w amerykańskim Kongresie. Rezolucję w tej sprawie jednogłośnie uchwaliła komisja spraw zagranicznych Izby Reprezentantów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co może oznaczać wygrana Bidena dla Trójmorza? Ekspert: wsparcie USA powinno zostać utrzymane

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 16:15
- Inicjatywa Trójmorza nie jest postrzegana przez Demokratów zero-jedynkowo, jako projekt, który może funkcjonować dzięki wsparciu Donalda Trumpa i jest sygnowany jego twarzą - powiedział Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń