"Wyrok TSUE musiał być zgodny ze stanowiskiem Polski". Resort sprawiedliwości o europejskich nakazach aresztowania
"Ze względu na błędne stanowisko holenderskiego sądu i wykreowany w ten sposób sztuczny problem prawny, wyrok TSUE musiał być zgodny ze stanowiskiem Polski" - oświadczyło Ministerstwo Sprawiedliwości w komentarzu do wyroku stwierdzającego brak wpływu reform polskiego sądownictwa na ważność ENA wystawionych przez polskie organy prawne.
2020-12-17, 16:01
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził w wyroku, że nie ma podstaw do podnoszenia tezy o występowaniu systemowych lub ogólnych nieprawidłowości w kwestii niezależności polskich sądów. Zgodnie z orzeczeniem, przeprowadzone w Polsce reformy wymiaru sprawiedliwości nie mogą być przyczyną odmowy wykonania Europejskich Nakazów Aresztowania. Stanowisko Polski przed trybunałem prezentowała wiceminister sprawiedliwości dr Anna Dalkowska.
Powiązany Artykuł

TSUE orzekł, że nie ma podstaw do odmowy wykonania ENA. Kaleta: to spektakularna porażka Holendrów
"Wyrok musiał być zgodny ze stanowiskiem Polski"
"Rzeczpospolita Polska od momentu zainicjowania przez holenderski sąd postępowań w tej sprawie, konsekwentnie podkreślała, że nie ma żadnych podstaw dla stwierdzenia, jakoby polskie sądy nie spełniały wymogu niezależności. Sąd z Amsterdamu, bazując na nieprawdziwej tezie, kwestionował jednak wykonanie dwóch ENA wydanych wobec osób podejrzanych o przestępstwa i ukrywających się przed polskim wymiarem sprawiedliwości" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Czytaj także:
- Polska ustawa dot. wykluczenia sądowej kontroli oceny kandydatów na sędziów SN. Jest opinia rzecznika TSUE
- Sprawa Izby Dyscyplinarnej przed TSUE. Wiadomo, kiedy zapadnie decyzja
"Przedstawiciel Rządu RP już w toku rozprawy z 12 października 2020 r. wskazywał, że nie może być automatyzmu w sprawach europejskich nakazów aresztowania. Gdyby bowiem przyjąć argumentację holenderskiego sądu, który wystąpił do TSUE z pytaniem prejudycjalnym, możliwe stałoby się wyłączenie wymiaru sprawiedliwości jednego państwa członkowskiego przez inne" - argumentuje resort sprawiedliwości.
"Takie stanowisko reprezentowała też Komisja Europejska, podobnie jak Irlandia i Belgia. Rzecznik Generalny TSUE wyraźnie zaznaczył, że holenderski sąd nie znajduje realnych, opartych o obowiązujące przepisy, podstaw do odmowy przekazania Polsce osób objętych ENA. Ze względu na błędne stanowisko holenderskiego sądu i wykreowany w ten sposób sztuczny problem prawny, wyrok TSUE musiał być zgodny ze stanowiskiem Polski" - podsumowuje Ministerstwo.
REKLAMA
Rozstrzygnięcie TSUE
TSUE uznał dziś, że nieuzasadnione jest automatyczne wstrzymywanie europejskich nakazów aresztowania. To odpowiedź na pytania holenderskich sądów, które wstrzymały wydawanie Polsce osób objętych nakazem. Holenderskie sądy kilkukrotnie odmówiły Polsce wykonania ENA, twierdząc, że w naszym kraju łamana jest niezależność sądownictwa.
mbl
REKLAMA