more_horiz
Wiadomości

Relacje międzynarodowe po brexicie. Kraje UE tymczasowo uznają umowę Londynu z Brukselą

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 12:34
Ambasadorowie unijnych krajów zgodzili się na tymczasowe zastosowanie umowy handlowej z Wielką Brytanią od stycznia. Decyzja została podjęta jednomyślnie na spotkaniu w Brukseli.
Porozumienie między Wielką Brytanią a Unią Europejską zawarto w wigilię Bożego Narodzenia
Porozumienie między Wielką Brytanią a Unią Europejską zawarto w wigilię Bożego NarodzeniaFoto: ASkwarczynski/ Shutterstock

epa08902648-12.jpg
Szymański: umowa między UE a W. Brytanią to dobra wiadomość dla Polaków

Posłuchaj
00:44 umowa - spec - plomecka .mp3 Ambasadorowie unijnych krajów zgodzili się na tymczasowe zastosowanie umowy handlowej z Wielką Brytanią od stycznia. Decyzja została podjęta jednomyślnie na spotkaniu w Brukseli - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Kompromis w sprawie umowy handlowej został zawarty w wigilię Bożego Narodzenia, zaledwie tydzień przed zakończeniem okresu przejściowego, w którym Wielka Brytania - choć poza Unią od końca stycznia - jest z nią związana wszystkimi regulacjami.

Czytaj także: 

Zgodnie z procedurami, umowa powinna być ratyfikowana w krajach członkowskich i zatwierdzona przez Parlament Europejski, by mogła wejść w życie.

Apel o doraźne rozwiązanie

Tydzień to za mało, by sfinalizować cały proces. Unijne stolice dopiero zaczęły analizować liczący ponad 1200 stron dokument, europosłowie mają go przestudiować po Nowym Roku. Komisja Europejska poprosiła więc Dwudziestkęsiódemkę o wyjście awaryjne i zgodę na tymczasowe zastosowanie umowy handlowej od stycznia, co pozwoli państwom zakończyć ratyfikację bez presji czasu.


mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem