Koniec swobodnego napływu imigrantów z UE. To skutek brexitu
Skończył się swobodny napływ imigrantów unijnych do Zjednoczonego Królestwa. Od dziś obowiązuje nowy system punktowy. By podjąć pracę imigranci muszą spełnić kilka warunków.
2021-01-01, 15:46
Era swobodnych przyjazdów na Wyspy, dla Polaków trwająca od 2004 roku, właśnie się skończyła. - Patrzymy teraz na talent i umiejętności, nie na to, gdzie wydano paszport - mówi Polskiemu Radiu Kevin Foster, sekretarz stanu w brytyjskim MSW.
Powiązany Artykuł
Brexit stał się faktem. Wielka Brytania po 47 latach członkostwa poza UE
System punktowy
O północy wygasł okres przejściowy i na Wyspach obowiązuje nowy system imigracyjny. Drzwi są teraz otwarte szerzej dla pracowników wyżej wykwalifikowanych: informatyka czy inżyniera z Bangladeszu, Egiptu, Niemiec lub też z naszego kraju. Ale zostały właśnie przymknięte dla polskiego sprzątacza czy francuskiej kelnerki.
Posłuchaj
Punkty dostaje się za ofertę pracy opiewającą na minimum 22 tysiące sześćset funtów rocznie, a także na przykład za posiadanie doktoratu związanego z wykonywanym zawodem.
REKLAMA
Apel do Polaków
Dla Polaków, którzy już mieszkają w Wielkiej Brytanii i przybyli do Królestwa przed 1 stycznia 2021 roku jeszcze przez pół roku nic się nie zmieni. Ale do końca czerwca muszą się zarejestrować - uzyskać tzw. status osoby osiedlonej, lub status tymczasowy. Inaczej staną się nielegalnymi imigrantami.
- Apelujemy do osób, które zamierzają zostać w Królestwie jak najszybciej składały wniosek. Z tym nie powinno się zwlekać - podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem konsul RP w Londynie, Mateusz Stąsiek.
REKLAMA
Maksymalnie pół roku w Wlk. Brytanii bez wizy
Nie zmieniają się zasady przyjazdu na wakacje, na weekend, w odwiedziny do rodziny czy na krótkie kursy językowe. W takich przypadkach wizy nie będą potrzebne. W Zjednoczonym Królestwie bez wizy można przebywać maksymalnie pół roku.
Zmiany działają w obie strony. Brytyjczycy właśnie stracili automatyczne prawo do podejmowania pracy na terenie Unii Europejskiej. Ich pobyt we Francji, czy Polsce będzie ograniczony do maksymalnie 90 dni w okresie 180 dni. Nie dotyczy to tych obywateli brytyjskich, którzy mieszkali w krajach UE przed 1 stycznia.
ms
REKLAMA