X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Możliwe użycie sześciu dawek z jednej fiolki szczepionki". Jest decyzja Europejskiej Agencji Leków

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 14:39
Europejska Agencja Leków oceniła, że możliwe jest użycie sześciu dawek z jednej fiolki szczepionki przeciwko COVID-19 produkcji Pfizer i BioNTech, ale po spełnieniu określonych warunków. Do tej pory, zgodnie z instrukcją na opakowaniu, można było z jednego opakowania wykorzystać pięć dawek.
Szczepionka Pfizer-BioNTech
Szczepionka Pfizer-BioNTechFoto: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Producenci szczepionek, czy leków w płynie bardzo często zostawiają w fiolkach więcej substancji, bo stosowane są różne igły i są różne sposoby pobierania. Tak też jest ze szczepionkami firmy Pfizer i BioNTech.

1200_szczepionka_PAP.png
Do marca ma być zaszczepionych blisko trzy miliony Polaków

W wielu krajach, w tym w Polsce, oceniono, że zamiast pięciu dawek - zalecanych przez producenta - można wykorzystać szóstą, choć niektórzy eksperci zgłaszali wątpliwości. Europejska Agencja Leków po przeprowadzeniu eksperckiej analizy uznała, że jest to możliwe pod warunkiem wykorzystania odpowiednich strzykawek oraz igieł i przy zagwarantowaniu, że dawka dla jednego pacjenta wyniesie 0,3 mililitra.

Większa liczba dawek szczepionki

- To wymagało skrupulatnego i aptekarskiego wręcz sprawdzenia dokumentacji - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z ekspertów. Europejska Agencja Leków podkreśliła, że jeśli substancja pozostała w fiolce nie zapewnia pełnej dawki 0,3 mililitra, nie można jej mieszać z inną fiolką i musi być wyrzucona do kosza.

Teraz ocenę unijnej agencji musi zatwierdzić jeszcze Komisja Europejska co jest formalnością. Ta decyzja zwiększy liczbę i dostępność dawek szczepionek w Unii. Niemiecko-amerykańska firma Pfizer i BioNTech ma dostarczyć do krajów członkowskich w sumie 600 milionów dawek szczepionek. Na razie jednak ma problemy, by nadążyć z realizacją zamówień.

kb

Czytaj także

Szczepionka na COVID-19. EMA wstrzymała się z zatwierdzeniem preparatu Moderny

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 20:37
Holenderskie władze medyczne poinformowały, że Europejska Agencja Leków (EMA) dziś nie wyda decyzji w sprawie szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Moderna. Kilka godzin temu media podawały, że decyzja może zapaść dziś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepienia przeciw COVID-19. 13 stycznia odbędzie się wideoszczyt unijnych ministrów zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 21:45
W środę, 13 stycznia, ma się odbyć wideoszczyt z udziałem unijnych ministrów zdrowia na temat szczepień i pandemii koronawirusa. Ustaliła to brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
rozwiń zwiń