Niemiecki kościół sprzeciwia się eutanazji. "To równia pochyła, wynik strachu i rozpaczy"

Kościół katolicki w Niemczech w zdecydowany sposób potępił propozycję wprowadzenia eutanazji w szpitalach i domach opieki społecznej prowadzonych przez kościoły. Swój sprzeciw wyraziła również Rada Kościoła Ewangelickiego - dystansując się od pomysłu "komercyjnego udzielania pomocy w samobójstwie" - propozycji, którą zaproponowali trzej ewangeliccy teolodzy.

2021-01-15, 06:50

Niemiecki kościół sprzeciwia się eutanazji. "To równia pochyła, wynik strachu i rozpaczy"
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/Toa55

Powiązany Artykuł

shutterstock śpiączka 1200.jpg
Polak w śpiączce ma zostać odłączony od aparatury. Trybunał w Strasburgu odrzucił skargę rodziny

"Wiemy, m.in. z badań nad samobójstwami, że pragnienie popełnienia samobójstwa jest w większości przypadków wynikiem strachu, rozpaczy i beznadziei w sytuacjach ekstremalnych i nie może być rozumiane jako szczególny wyraz samostanowienia" - napisał rzecznik niemieckiego episkopatu Matthias Kopp.

Czytaj także:

Z kolei biskup Anton Losinger stwierdził, że "w ten sposób tworzy się równię pochyłą, po której coraz szybciej toczy się kula aktywnej eutanazji".

Powiązany Artykuł

shutterstock_523810459 dziecko dzieci noworodek narodziny 1200.jpg
Dr Barbara Antoniak: pytanie o aborcję eugeniczną jest właściwie pytaniem o eutanazję

Ks. Peter Neher, przewodniczący katolickiej organizacji charytatywnej Caritas powiedział, że wspomagane samobójstwo w katolickich instytucjach "ze względu na chrześcijańską wiarę jest nie do pomyślenia".

REKLAMA

Dyskusja o eutanazji w Niemczech to efekt decyzji niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego z lutego 2020 r. Organ unieważnił wtedy zakaz komercyjnej pomocy w samobójstwie uchwalony przez Bundestag w 2015 r.

"Agresywny sekularyzm"

Niepokojące tendencje dyskryminacji chrześcijan w życiu publicznym widać wyraźnie w pozostałej części Europy. Jak zaznacza Leszek Osieczko, przejawy "agresywnego sekularyzmu" dotykają szczególnie chrześcijan w Europie Zachodniej, którym odbiera się głos w opiniowaniu ważkich problemów społecznych. Jak mówi, dotyczy to dyskusji w kwestii ochrony życia poczętego czy eutanazji. - Jedni mają większe prawo do tego, by się wypowiadać na ten temat, inni mniejsze - dodaje Osieczko.

vaticannews.va/pl/IAR
pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej