Nawałnice nad Polską. Powalone drzewa, zerwane dachy. Setki interwencji strażaków
W sobotę jednostki Państwowej Straży Pożarnej odnotowały łącznie ponad 1400 zgłoszeń związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru oraz opadów śniegu – poinformował w niedzielę rzecznik prasowy komendanta głównego PSP st. bryg. Karol Kierzkowski.
2025-04-06, 06:00
Ponad 1400 zgłoszeń w związku z silnym wiatrem
Jak przekazał rzecznik prasowy komendanta głównego PSP st. bryg. Karol Kierzkowski, najwięcej interwencji miało miejsce w województwach: mazowieckim (346), kujawsko-pomorskim (276), warmińsko-mazurskim (181), pomorskim (170), łódzkim (155), małopolskim (75) oraz wielkopolskim (55).
- W wyniku silnego wiatru dwie osoby zostały poszkodowane – do zdarzenia doszło w Warszawie, gdzie drzewo spadło na przystanek autobusowy. Odnotowano również siedem przypadków uszkodzeń dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych - powiedział Kierzkowski.
Nie był to odosobniony przypadek. Wiatr w sobotę powalił wiele drzew i uszkodził obiekty infrastruktury. Dotyczy to przede wszystkim woj. mazowieckiego oraz warmińsko-mazurskiego. Niebezpiecznie było m.in. w Olsztynie, gdzie połamane gałęzie spadły na samochód. Na szczęście nikt nie doznał obrażeń.
REKLAMA
Podobnych przypadków były setki. Niektóre drzewa spadały na linie energetyczne, powodując jeszcze poważniejsze uszkodzenia. W woj. kujawsko-pomorskim w powiecie lipnowskim zerwana została m.in. część dachu z konstrukcją z domu jednorodzinnego i pokrycie dachu na budynku ośrodka kultury. W powiecie włocławskim na trasie 62 powalone drzewo zablokowało całą jezdnię. W Gdańsku dwa przewrócone buki uszkodziły dwa samochody, nikt nie został jednak poszkodowany.
Alerty RCB i IMGW
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał wcześniej ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Dotyczą województw podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego oraz części pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i śląskiego. Ostrzeżenie I stopnia oznacza, że wiatr na tym obszarze może osiągnąć średnią prędkość do 35 km/h (nad morzem do 45 km/h), a w porywach do 80 km/h.

To jednak nie wszystko, ponieważ alerty dotyczą również przymrozków, oblodzeń, czy opadów śniegu. Te ostatnie również pojawiły się dziś w niektórych regionach Polski. Nawałnica śnieżna przeszła m.in. przez wspomniany wcześniej Olsztyn, czy Radom, gdzie z powodu opadów przerwano mecz Ekstraklasy.
REKLAMA

Źródło: KW PSP Warszawa/PAP/egz
REKLAMA