Rośnie liczba ofiar trzęsienia ziemi w Indonezji. Tysiące osób bez dachu nad głową

Do co najmniej 34 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,2, które w piątek nawiedziło indonezyjską wyspę Celebes na Pacyfiku - podały lokalne władze. Ratownicy przeszukują gruzy zawalonych budynków, w tym szpitala, w nadziei na odnalezienie ocalałych.

2021-01-15, 09:49

Rośnie liczba ofiar trzęsienia ziemi w Indonezji. Tysiące osób bez dachu nad głową

Poprzedni bilans mówił o co najmniej trzech zabitych. Kilkaset osób zostało rannych. Agencja Reutera pisze o ponad 630 poszkodowanych.

Wstrząsy zniszczyły lub poważnie uszkodziły wiele budynków na wyspie. Około 2 tys. osób straciło dach nad głową.

Powiązany Artykuł

Susza globalne ocieplenie free shutt-1200.jpg
Światowa Organizacja Meteorologiczna: 2020 jednym z najcieplejszych lat w historii

Kilkadziesiąt wstrząsów wtórnych

Według amerykańskich służb geologicznych USGS epicentrum trzęsienia znajdowało się 36 km na południe od miasta Mamuju, a ognisko wstrząsów na głębokości 18 km. Następnie doszło do co najmniej 26 wstrząsów wtórnych.

- Według najnowszych informacji w mieście Mamuju zginęło 26 osób - powiedział szef miejscowych służb ds. zarządzania skutkami katastrof Ali Rahman. - Ta liczba może wzrosnąć (...) wiele martwych osób jest pogrzebanych pod gruzami- dodał.

- W kolejnej miejscowości w regionie Mamuju zginęło osiem osób - powiedział inny przedstawiciel tych służb.

Powiązany Artykuł

Hiszpania zima 1200 PAP.jpg
Chaos komunikacyjny, zamknięte szkoły, sklepy bez dostaw. Paraliż po śnieżycy w Hiszpanii

W Mamuju, najbardziej poszkodowanym mieście regionu, ratownicy poszukują kilkunastu pacjentów i personelu medycznego zaginionych pod gruzami szpitala. - Szpital jest zniszczony. Zawalił się. W gruzach uwięzieni są pacjenci i personel szpitala, a my jesteśmy w trakcie ich uwalniania - powiedział AFP przedstawiciel ekipy ratunkowej. Liczbę osób uwięzionych pod gruzami oszacował na 10-20, ale nie był w stanie potwierdzić, czy żyją.

Nie pierwsze takie w historii


W 2018 r. trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5 u wybrzeży wyspy Celebes spowodowało tsunami, które zdewastowało rejon Palu i spowodowało śmierć lub zaginięcie ponad 4300 osób; ok. 170 tys. ludzi straciło dach nad głową.

Do największej tragedii doszło u wybrzeży Sumatry w grudniu 2004 r. Olbrzymie fale tsunami wskutek trzęsienia ziemi o magnitudzie 9,1 zabiły wówczas ponad 220 tys. osób w krajach regionu, w tym 170 tys. w Indonezji.

Indonezja znajduje się w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, czyli w strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, złożonej z pasa rowów oceanicznych, łuków wyspowych i aktywnych wulkanów, która otacza niemal nieprzerwanie Ocean Spokojny na długości ok. 40 tys. km. W tej strefie znajdują się 452 wulkany i występuje tu ok. 90 proc. wszystkich trzęsień ziemi na świecie. 

REKLAMA

twitter/AFP/PAP

as

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej