more_horiz
Wiadomości

Na początek hołd dla ofiar COVID-19 w USA. Dziś ruszy inauguracja prezydentury Joe Bidena

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 06:06
W Waszyngtonie już dziś rozpoczną się uroczystości związane z inauguracją prezydentury Joe Bidena. Rozpoczną się one od hołdu dla ofiar pandemii koronawirusa. Samo zaprzysiężenie Joe Bidena odbędzie się w środę, na stopniach Kapitolu.
Wokół zbiornika wodnego przy Pomniku Lincolna zostanie zapalonych 400 reflektorów. Każdy z nich będzie reprezentować tysiąc ofiar pandemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych
Wokół zbiornika wodnego przy Pomniku Lincolna zostanie zapalonych 400 reflektorów. Każdy z nich będzie reprezentować tysiąc ofiar pandemii koronawirusa w Stanach ZjednoczonychFoto: PAP/EPA/JUSTIN LANE

usa inaugruacja bidena pap 1200.jpg
Setki milionów dolarów na inaugurację Bidena. Większe bezpieczeństwo oznacza wyższe koszty

Posłuchaj
00:53 usa - spec - walek .mp3 W Waszyngtonie rozpoczynają się uroczystości związane z inauguracją prezydentury Joe Bidena - relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

 

Po południu czasu lokalnego prezydent-elekt przybędzie do Waszyngtonu by wziąć udział w ceremonii na cześć ofiar COVID-19. Tuż po zmroku, wokół zbiornika wodnego przy Pomniku Lincolna zostanie wówczas zapalonych 400 reflektorów. Każdy z nich będzie reprezentować tysiąc ofiar pandemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj także: 

W podobny sposób hołd ofiarom pandemii zostanie oddany w innych amerykańskich miastach, w tym przy nowojorskim Empire State Building. W uroczystości w stolicy modlitwę wygłosi kardynał Waszyngtonu Wilton Gregory.

Przysięga na wierność i przejazd do Białego Domu

Główne uroczystości inauguracji prezydentury Joe Bidena odbędą się w środę. Obejmują one przysięgę na wierność konstytucji na obok siedziby Kongresu, orędzie do Amerykanów, przejazd a następnie przejście do Białego Domu w asyście kompanii reprezentacyjnych. Odbędzie się też wirtualna parada z udziałem grup i zespołów ze wszystkich stanów.

Prezydent Donald Trump opuści Waszyngton jutro rano - przed zaprzysiężeniem Joe Bidena. Ceremonia pożegnalna odbędzie się w bazie sił powietrznych Andrews pod Waszyngtonem. Odchodząca para prezydencka uda się do ośrodka Mar-a-Lago na Florydzie.


mbl

Zobacz także

Zobacz także