more_horiz
Wiadomości

"Tym, którzy się wahają, trzeba pomóc". Laureat Oscara nakręcił spoty promujące kampanię szczepień

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 06:46
Laureat Oscara, włoski reżyser Giuseppe Tornatore nakręcił trzy spoty zachęcające do szczepień przeciwko koronawirusowi. Powstały na zamówienie rządowego komisarza do spraw pandemii. Pierwszy zaprezentowany krótki film ma wyjątkowo sugestywny przekaz i formę.
Fragment spotu pt. Pokój objęć w reżyserii Giuseppe Tornatore
Fragment spotu pt. "Pokój objęć" w reżyserii Giuseppe TornatoreFoto: Palazzo_Chigi/Twitter

- Nakręciłem trzy spoty, trylogię. Pierwszy jest gotowy, drugi w montażu, potem będę pracować nad trzecim. Być może będzie też czwarty - powiedział twórca oscarowego filmu "Kino Paradiso".

Szczepienie Włochy 1200 PAP.jpg
Premier Włoch: jesteśmy pierwsi w UE pod względem liczby szczepień przeciw COVID-19


Tornatore podkreślił w telewizji RAI: "osób, które jeszcze się wahają albo mówią, że nie chcą się zaszczepić nie można winić, ale trzeba je rozumieć i im pomagać". Dodał, że to do nich kieruje swoje krótkie filmy w ramach kampanii mającej na celu przekonanie rodaków.


- Pokój objęć - to tytuł pierwszego spotu.

Jego bohaterkami są starsza kobieta i jej córka oddzielone plastikową przezroczystą kurtyną, przez którą mogą się objąć. Sceneria ta przywołuje prawdziwe takie miejsca, pokoje objęć w domach opieki dla seniorów.

"To plastik, w który owinięte jest nasze życie"

Córka wyznaje swojej matce, że ma wiele wątpliwości. W ich dialogu nie pada słowo "szczepionka". Gdy starsza kobieta przekonuje ją, wiatr unosi i porywa odgradzającą je zasłonę.

- To plastik, w który owinięte jest nasze życie - wyjaśnił Giuseppe Tornatore. Zaznaczył, że w spotach chciał uniknąć warstwy informacyjnej oraz dydaktycznej, a zamiast tego zachęcić do refleksji skupiając się na emocjach.

Muzykę skomponował Nicola Piovani, również laureat Oscara za ścieżkę filmową do obrazu "Życie jest piękne" w reżyserii Roberto Benigniego. Kompozytor i pianista chorował ciężko jesienią na Covid-19 i spędził w szpitalu pięć tygodni.

Do tej pory we Włoszech zaszczepiono ponad 1,1 miliona osób.

kb

Zobacz także

Zobacz także