Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Niemiec. Tematem m.in upamiętnienie polskich ofiar wojny
Projekt upamiętnienia w Berlinie polskich ofiar II wojny światowej ma poparcie prezydentów Polski i Niemiec. Jak poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski, podczas rozmowy telefonicznej obaj przywódcy omówili postępy w relacjach dwustronnych.
2021-01-21, 17:47
W czerwcu tego roku przypadnie 30. rocznica zawarcia polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
Powiązany Artykuł
Pucz monachijski - Hitler chce władzy
"Temat się rozpoczął"
Krzysztof Szczerski mówił, że będzie to okazja do podsumowania "dobrych 30 lat" sąsiedztwa, ale prezydentom zależy też, by mówić o celach na przyszłość. Jak dodał, przedmiotem polsko-niemieckiego dialogu jest między innymi kwestia praw polonijnych i praw edukacyjnych, nad którymi obraduje okrągły stół złożony z przedstawicieli obu państw. Innym istotnym tematem jest upamiętnienie w Berlinie Polaków, którzy zginęli podczas II wojny światowej.
- Ten temat się rozpoczął, prace trwają. Prezydenci podkreślili, że jest ich wspólnym zainteresowaniem, by one skutecznie się zakończyły, by to upamiętnienie, to miejsce pamięci polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie powstało, że ten projekt wspierają i chcieliby, także w kontekście właśnie nadchodzącej rocznicy 30-lecia traktatu, widzieć konkretne efekty prac zespołu, w którym dziś pracują nad tym projektem - podkreślił minister Szczerski.
Posłuchaj
- Powstańcy styczniowi - wzór patriotyzmu w II Rzeczpospolitej
- Mieli walczyć ze Stalinem, zamiast tego trafili pod Narwik
- "Eroica" - II wojna światowa w wersji antybohaterskiej
Miejsce pamięci Polaków - ofiar II wojny
Powiązany Artykuł
Polsko-niemieckie traktaty graniczne
Pod koniec października ubiegłego roku niemiecki parlament zadecydował, że w Berlinie powstanie miejsce pamięci ofiar II wojny światowej i niemieckiej okupacji w Polsce. Wspólny wniosek w tej sprawie złożyły partie CDU/CSU, SPD, FDP i Sojusz 90/Zieloni.
Pomnik polskich ofiar hitlerowskich Niemiec ma powstać w pobliżu Anhalter Bahnhof, w zachodniej części dzielnicy Kreuzberg. Anhalter Bahnhof, stary dworzec przy Placu Askańskim, był jednym z głównych węzłów transportowych w Trzeciej Rzeszy.
jmo
REKLAMA