X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Poważny i niebezpieczny błąd". Ambasada w Rzymie reaguje na "polski obóz koncentracyjny Auschwitz"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 15:16
W przeddzień obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Ambasada Rzeczypospolitej w Rzymie rozesłała apel do włoskich mediów, by nie używały w swoich publikacjach błędnej nazwy "polski obóz koncentracyjny Auschwitz". "Określenia te stanowią poważny i niebezpieczny błąd, który wypacza prawdę historyczną" - przypomina ambasada. 
Polska ambasada w Rzymie wystosowała notę do włoskich mediów
Polska ambasada w Rzymie wystosowała notę do włoskich mediówFoto: Sergej Borzov/ Shutterstock/ Twitter/@PLinItalia

W ostatnich dniach na różnych, zazwyczaj niszowych, lokalnych włoskich portalach ponownie pojawiło się sformułowanie "polski obóz". Jak ustaliła PAP, można je znaleźć między innymi na stronie tygodnika diecezji w Padwie, dziennika "Il Gazzettino" czy portalu Prealpina.

Projekt bez tytułu 1200.jpg
Skandaliczna mapa "The Economist". Lichocka: ma dowodzić, że Auschwitz był w granicach Rzeczpospolitej

Polska ambasada w Rzymie wydała więc notę, w której przypomina, że prawidłowa nazwa, przyjęta przez agendę ONZ UNESCO brzmi "Auschwitz Birkenau, nazistowski niemiecki obóz koncentracyjny i obóz zagłady". Nazwę tę przyjął również Międzynarodowy Sojusz na Rzecz Upamiętniania Holokaustu.


Posłuchaj
00:48 rzym - spec - kowalczuk.mp3 W przeddzień obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Ambasada Rzeczypospolitej w Rzymie rozesłała apel do włoskich mediów, by nie używały w swoich publikacjach błędnej nazwy "polski obóz koncentracyjny Auschwitz". Dochodziło do tego wielokrotnie w przeszłości - relacja Piotra Kowalczuka (IAR)

"Poważny i niebezpieczny błąd"

Polska Ambasada podkreśla, że używanie terminu "polski obóz" fałszuje prawdę historyczną, bo obóz został wybudowany przez nazistowskie państwo niemieckie na okupowanym przez Niemcy polskim terytorium. Celem tego apelu, wyjaśnia Ambasada, jest uniknięcie nieporozumień i powielanie tego błędu, który w przeszłości często pojawiał się we włoskich mediach.

Czytaj także: 

"Określenia te stanowią poważny i niebezpieczny błąd, który wypacza prawdę historyczną na temat Zagłady dokonanej przez nazistowskie państwo niemieckie na okupowanym terytorium Polski i zasiewa wątpliwość w sprawie jego odpowiedzialności, obrażając w ten sposób pamięć o milionach polskich obywateli, Żydów oraz innych ofiar nazizmu" - głosi nota ambasady RP w Rzymie.

Polskie przedstawicielstwo zaznacza, że użycie terminu "polski obóz" może być interpretowane jako forma negowania zbrodni hitlerowskich.


mbl

Czytaj także

Ambasada reaguje na słowa włoskiego dziennikarza o Auschwitz w "katolickiej Polsce"

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 05:42
"Chcę delikatnie przypomnieć, że obóz Auschwitz znajdował się w bardzo katolickiej Polsce, a sam Hitler był katolikiem ochrzczonym i bierzmowanym" - napisał znany włoski dziennikarz Enrico Mentana. Spotkało się to ze stanowczą odpowiedzią ambasady RP, która takie sugestie uznała za "głęboko błędne".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Położna z Auchwitz-Birkenau

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 07:00
Stanisława Leszczyńska, kobieta legenda, jako położna w najstraszniejszym obozie koncentracyjnym przyjęła setki porodów, ratując życie wielu niemowlakom. Jej historię można przeczytać w książce Marii Stachurskiej "Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Uważamy to za moralne zło". Towarzystwo Jana Karskiego oburzone publikacją w Polsce "Mein Kampf"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 17:03
"Wyrażamy oburzenie publikacją w Polsce »Mein Kampf« Adolfa Hitlera. Nie dostrzegamy racji dla wydawania psychopatologicznego manifestu, który popchnął do zbrodni na ludzkości miliony Niemców oraz ich sojuszniczych kolaborantów" - podkreślono w oświadczeniu Towarzystwa Jana Karskiego. Nową edycję niesławnej książki Hitlera, z komentarzem, przygotowało wydawnictwo Bellona. 
rozwiń zwiń