"Antysemityzm nie skończył się wraz z wyzwoleniem obozów". Szefowa KE w liście z okazji Dnia Pamięci

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, w oświadczeniu wydanym z okazji nadchodzącego Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, oceniła, że antysemityzm "nie zakończył się wraz z wyzwoleniem obozów koncentracyjnych". "Z zaniepokojeniem obserwuję ponowny wzrost nienawiści wobec Żydów w Europie i poza nią" - wskazała.

2021-01-26, 16:05

"Antysemityzm nie skończył się wraz z wyzwoleniem obozów". Szefowa KE w liście z okazji Dnia Pamięci
Ursula von der Leyen. Foto: Reuters/ FORUM

"Antysemityzm doprowadził do Holokaustu, lecz niestety nie zakończył się wraz z wyzwoleniem nazistowskich obozów koncentracyjnych. 27 stycznia przypada 76 rocznica wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Z tej okazji oddajemy hołd pamięci milionów żydowskich kobiet, mężczyzn i dzieci, a także wszystkich innych ofiar, w tym setek tysięcy Romów i Sinti zamordowanych podczas Holokaustu" - czytamy w oświadczeniu Ursuli von der Leyen zamieszczonym we wtorek na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

Powiązany Artykuł

1200_Ładosia_PAP.png
Pomagali Żydom, narażając życie. Sejm ustanowił 2021 Rokiem Grupy Ładosia

Niebezpieczeństwa teorii spiskowych

"Z zaniepokojeniem obserwuję ponowny wzrost nienawiści wobec Żydów w Europie i poza nią. Czasy pandemii sprzyjają powstawaniu teorii spiskowych i dezinformacji, często propagujących treści antysemickie. Widzimy niepokojącą tendencję do negowania i wypaczania Holokaustu. Nie wolno nam nigdy zapomnieć. Miejsca pamięci są zamknięte z powodu pandemii i coraz mniej jest wśród nas osób ocalałych z Holokaustu, musimy więc znaleźć inne sposoby, by pamiętać" - przekonuje była niemiecka minister obrony.

Czytaj także: 

Jej zdaniem, w sytuacji, gdy teorie spiskowe krążą w mediach społecznościowych, należy kształcić młode pokolenie, aby sprzeciwiało się antysemityzmowi. W obliczu szerzącej się dezinformacji władze, platformy społecznościowe i użytkownicy muszą - według von der Leyen - działać razem, aby zapewnić, by nie zniekształcano faktów historycznych – w internecie i poza nim.

REKLAMA

Nowa strategia KE

"Fakty mają znaczenie. Historia ma znaczenie. Jesteśmy zdeterminowani, by wygrać tę walkę. Europa rozwija się, gdy jej społeczność żydowska i inne mniejszości mogą żyć w pokoju i harmonii. Dlatego jeszcze w tym roku przedstawimy strategię przeciwdziałania antysemityzmowi i wspierania życia społeczności żydowskiej w Europie" - zapowiedziała przewodnicząca Komisji.

Powiązany Artykuł

italy-auschwitz-tt-shutt1200 .jpg
"Poważny i niebezpieczny błąd". Ambasada w Rzymie reaguje na "polski obóz koncentracyjny Auschwitz"

Strategia, o której pisze Ursula von der Leyen, ma ujrzeć światło dzienne w 2021 roku. Ramy legislacyjne mają zapewnić ochronę przed przemocą, dyskryminacją i wyrazami wrogości o podłożu antysemickim oraz kryminalizować negowanie i wypaczanie prawdy o Holokauście.

Wirtualna ceremonia w PE

W środę w Parlamencie Europejskim odbędzie się wirtualna ceremonia z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Rozpocznie się ona od przemówienia przewodniczącego PE Davida Sassolego. Następnie przewidziane jest wideoprzemówienie przewodniczącego Konferencji Rabinów Europejskich (CER), naczelnego rabina Moskwy, Pinchasa Goldschmidta oraz Gyuli Sarkoeziego, tancerza, choreografa i przedstawiciela społeczności romskiej.


mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej