X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Budowanie kapitału politycznego". Jakóbik o niemieckiej krytyce polskiego atomu

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 02:49
"Atak atomu w Polsce to recepta na prominentne miejsce w kampanii" - pisze Wojciech Jakóbik o raporcie pokazującym hipotetyczne skutki wybuchu w polskiej elektrowni atomowej. Na razie jednak polska elektrownia atomowa nie powstała, dlatego "niemieccy Zieloni mogą spać spokojnie i budować kapitał polityczny wątpliwymi raportami" - dodaje publicysta.
Elektrownia atomowa - zdjęcie ilustracyjne
Elektrownia atomowa - zdjęcie ilustracyjneFoto: mareksaroch.cz/ Shutterstock
  • Niemiecka partia Zielonych zleciła raport, z którego wynika, że awaria w polskiej siłowni jądrowej miałaby fatalne skutki dla Europy - pisze BiznesAlert.pl
  • W opracowaniu wykazano, że radioaktywna chmura dotrze także nad Niemcy, a Polska, w większości przypadków, będzie mniej poszkodowana niż jej sąsiedzi
  • Wojciech Jakóbik komentuje raport na łamach BiznesAlert.pl i zauważa, że opracowanie nie jest brane pod uwagę przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej
  • Publicysta pisze za to o politycznym kontekście krytycznego raportu
elektrownia atomowa free temelin shutter 1200.jpg
Marcin Roszkowski: Niemcy i Francja chcą, aby cała Europa odeszła od atomu

Niemiecka partia Zielonych zleciła zbadanie wpływu ewentualnej katastrofy w polskiej elektrowni atomowej na życie Europejczyków - informuje BiznesAlert.pl. Autorzy raportu, analizując m.in. historyczne dane meteorologiczne, dowodzą, że w razie katastrofy w elektrowni w Żarnowcu-Kopalino, chmura radioaktywna dotarłaby także nad Niemcy. "69 procent [z badanych scenariuszy] zakłada, że sąsiedzi Polski otrzymaliby większą dawkę promieniowania niż ona sama" - informuje portal. W sumie, w ocenie badaczy, 860 tys. mieszkańców Europy otrzymałoby dawkę promieniowania w wysokości co najmniej 6 milisiwertów, należałoby też przesiedlić obywateli 31 krajów, na raka zachorowałoby średnio 28 tys. osób, a zmarło - 13 tys. - informuje o wynikach badań BiznesAlert.pl.

"Skala katastrofy (...) nie jest brana pod uwagę przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej, bo przekracza zdarzenia w Czarnobylu czy Fukushimie" - zauważa w komentarzu do raportu Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.pl. Publicysta dodaje, że normy europejskie stawiane siłowniom jądrowym czynią zdarzenie opisywanej w raporcie skali bardzo mało prawdopodobnym, nie należy też w Polsce spodziewać się tsunami takiego jak to, które zalało japońską siłownię.

Polityczny kontekst raportu

Publicysta zwraca także uwagę na kontekst pojawienia się krytycznego raportu - jesienne wybory parlamentarne w Niemczech. "Atak atomu w Polsce to recepta na prominentne miejsce w kampanii. Jednak możliwości oddziaływania na polski projekt są ograniczone, o czym świadczą wnioski z niego prezentowane przez Zielonych. Apelują oni głównie o pilnowanie jak najwyższych standardów instalacji w Polsce" - pisze Wojciech Jakóbik.

Czytaj także: 

Publicysta zaznacza, że polska elektrownia atomowa wciąż pozostaje w sferze planów i wciąż trwają "dywagacje na temat modelu finansowego (...) więc póki co niemieccy Zieloni mogą spać spokojnie i budować kapitał polityczny wątpliwymi raportami" - pointuje Wojciech Jakóbik.


BiznesAlert.pl/ mbl

Czytaj także

"Jest zero-emisyjna i produkuje cały czas". Ekspert o zaletach elektrowni atomowych

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 13:18
- Na pewno potrzebujemy zero-emisyjnej energii. Ona oczywiście będzie rywalizowała z kilkoma trendami. Trendami, które są w Unii Europejskiej, czyli raczej zazielenienie energii przez odnawialne źródła energii, czyli wiatr i słońce, wsparte przez gaz - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski, komentując plan rozwoju energii atomowej w Polsce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy: nowy szef CDU zwolennikiem ukończenia Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 11:57
Armin Laschet nowy lider niemieckiej partii rządzącej CDU opowiedział się za finalizacją gazociągu Nord Stream 2. W sobotnim wydaniu "Frankfurter Allgemeine Zeitung" polityk przekonuje, że projekt nie zwiększy zależności Niemiec od dostaw gazu z Rosji.
rozwiń zwiń