more_horiz
Wiadomości

Szczepionka AstraZeneki dopuszczona na europejski rynek. Jest decyzja Komisji Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 19:47
Komisja Europejska ostatecznie zatwierdziła i dopuściła na unijny rynek szczepionki przeciw koronawirusowi firmy AstraZeneca. Kilka godzin wcześniej zielone światło dla autoryzacji dała Europejska Agencja Leków uznając, że preparat jest bezpieczny i skuteczny.
Szczepionka firmy AstraZeneca
Szczepionka firmy AstraZenecaFoto: PAP/EPA/NARENDRA SHRESTHA

O zatwierdzeniu poinformowała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen przy okazji przypomniała, że oczekuje dostaw wszystkich 400 milionów dawek szczepionek tej firmy zgodnie z planem. To komentarz do problemów z dostawami firmy AstraZeneca.

Posłuchaj
00:56 Szczepionka Pło IAR.mp3 Szczepionka AstraZeneki dopuszczona na rynek Unii Europejskiej. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
AstraZeneca PAP-1200.jpg
Szczepionki koncernu AstraZeneca autoryzowane przez Europejską Agencję Leków

Problemy z tzw. szczepionką oxfordzką

Od ponad tygodnia trwa spór Brukseli z brytyjsko-szwedzkim koncernem, który poinformował, że nie może dostarczyć wszystkich obiecanych dawek w pierwszym kwartale. Dostawy mają być znacznie ograniczone, mowa jest o zaledwie jednej czwartej obiecanych dawek. Komisja tego nie zaakceptowała, zażądała wypełnienia kontraktu i dostarczenia zakontraktowanych szczepionek.

Europejska Agencja Leków, która dała zielone światło dla zatwierdzenia szczepionek AstraZeneki, poinformowała, że badania kliniczne wykazały około 60-procentową skuteczność preparatu. Szczepionka jest dla wszystkich osób dorosłych, choć unijna agencja przyznała, że brak jest wystarczających danych, by dokładnie oszacować skuteczność szczepionki powyżej 55 roku życia. Nie zdecydowała się jednak na wprowadzenie ograniczeń.

Czytaj również:

Trzecia szczepionka w UE

AstraZeneca to trzecia firma, która otrzymała zgodę na sprzedaż w Unii szczepionek przeciwko COVID-19. - Trzecia autoryzacja w Unii preparatów przeciw COVID-19 poszerza wachlarz szczepionek dostępnych dla krajów członkowskich by zwalczyć pandemię i chronić obywateli - powiedziała szefowa Europejskiej Agencji Leków Emer Cooke.

Jako pierwsze, pod koniec grudnia, zgodę na sprzedaż szczepionek w Unii uzyskały firmy BioNTech i Pfizer, na początku tego miesiąca autoryzację otrzymała Moderna. AstraZeneca jest trzecia, ale jej preparaty są o wiele tańsze i łatwiejsze w dystrybucji. Mogą być przechowywane w temperaturze od 2 do 8 stopni przez kilka miesięcy.

jmo

Zobacz także

Zobacz także