Turecki minister oskarżył USA o wspieranie puczu z 2016 r. Departament Stanu odpowiedział
Minister spraw wewnętrznych Turcji oskarżył władze USA o to, że stały za próbą zamachu stanu w Turcji podjętą w 2016 r. W reakcji na te słowa Departament Stanu USA wydał oświadczenie, w którym określił rewelacje ministra jako "całkowicie fałszywe".
2021-02-05, 03:55
Powiązany Artykuł

"Wstrząsnęły naszym sojuszem". Minister obrony Turcji o sankcjach nałożonych przez USA
- Jest krystalicznie jasne, że Stany Zjednoczone stały za wydarzeniami 15 lipca, a ruch FETO jedynie przeprowadzał ten zamach wykonując ich rozkazy - oświadczył Suleyman Soylu w rozmowie z dziennikarzami jednej z głównych tureckich gazet "Hürriyet".
- USA karzą Turcję. Sankcje za zakup rosyjskiego systemu przeciwrakietowego
- Sankcje dyplomatyczne wobec Turcji. Europejscy przywódcy zdecydowali
Soylu został poproszony o rozwinięcie swej wcześniejszej wypowiedzi na temat zaangażowania Stanów Zjednoczonych w przygotowanie puczu, jaką wygłosił w telewizji Haber.
Turecki minister podkreślił w wywiadzie dla "Hürriyet", że w przeciwieństwie do swych kolegów z Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) nigdy nie wierzył w wersję, że próbę puczu podjął ruch FETO kierowany przez przebywającego na emigracji w USA islamskiego kaznodzieję Fethullaha Gulena. Wbrew oficjalnej narracji, Soylu "był przekonany o bezpośrednim zaangażowaniu USA w przygotowanie zamachu stanu".
Odpowiedź USA
Słowa tureckiego ministra spotkały się ze zdecydowaną reakcją Departamentu Stanu USA.
"Tego rodzaju uwagi, podobnie jak wszelkie inne pozbawione gruntu pretensje pod adresem Stanów Zjednoczonych w związku z ich rzekomą odpowiedzialnością za wydarzenia w Turcji, nie licują ze statusem Turcji jako kraju sojuszniczego w NATO, który łączy ze Stanami Zjednoczonymi strategiczne partnerstwo" - czytamy oświadczeniu amerykańskiego Departamentu Stanu.
Próba zamachu stanu w Turcji
W nocy z 15 na 16 lipca 2016 r. grupa oficerów tureckich sił zbrojnych podjęła próbę zamachu stanu w celu obalenia prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana. Pucz ten udaremniono. Podczas próby obalenia władz ok. 250 osób zostało zabitych, a ponad 2000 zostało rannych.
W sumie od próby puczu aresztowano według różnych źródeł od 55 tys. do ok. 80 tys. osób, którym wytoczono procesy, a ok. 150 tys. innych, w tym wojskowych, zostało zwolnionych z państwowych posad w ramach rozprawienia się z siatką Fethullaha Gulena FETO, która - jak utrzymywały władze - przygotowała pucz.
pb