Propozycja łapówki za zgodę na Nord Stream 2. Dr Kadraś: konsekwentna linia niemieckiego rządu
- Pokłócona Unia Europejska to dla Rosji dobra wiadomość, bo łatwiej rozmawia się z pojedynczymi krajami - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog dr Szymon Kardaś (OSW), podsumowując wymiar polityczny budowy rurociągu Nord Stream 2.
2021-02-10, 15:45
Wyciekły dokumenty sporządzone w sierpniu 2020 r. mające potwierdzać, że niemiecki rząd proponował Amerykanom miliardową łapówkę za zgodę na budowę Nord Stream 2. Ujawnione przez organizację ekologiczną Deutsche Umwelthilfe materiały pokazują, jak Berlin zabiega o możliwość współpracy z Rosją.
Powiązany Artykuł
Prezydent Niemiec: Nord Stream 2 to rekompensata dla Rosji za Hitlera. Słowa wywołały burzę
Gość audycji przypomniał, że propozycja, która została przypomniana przez media z większymi szczegółami, miała miejsce wtedy, gdy "w Waszyngtonie była inna administracja". - Ta propozycja wynikała z tego, że Niemcy postrzegali Donalda Trumpa i sposób funkcjonowania jego administracji jako grupę osób, która myśli bardzo transakcyjnie - dostosowała treść tej oferty do odbiorcy - podkreślił dr Szymon Kardaś.
Dodał, że jest to potwierdzenie "linii, którą rząd niemiecki konsekwentnie trzyma w przypadku Nord Stream 2".
Posłuchaj
Perspektywa rosyjska
Powiązany Artykuł
Ekspert: wizyta w Moskwie to katastrofa, Borrell powinien zrezygnować, a Zachód nałożyć sankcje i zatrzymać NS2
- Z punktu rosyjskiego ten projekt miał za zadanie zrealizować kilka celów na kilku poziomach - podkreślił dr Kardaś. W jego opinii patrząc z perspektywy płaszczyzny politycznej, to są dwa istotne wymiary. - Z jednej strony chodzi o to, żeby ominąć kraje trzecie, przez które tranzyt rosyjskiego gazu był do tej pory i jest prowadzony. Głównie chodzi o Ukrainę - tłumaczył gość audycji. Dodał, że istotne było również uzyskanie instrumentu nacisku politycznego na Kijów.
REKLAMA
- Drugi wymiar, jeśli chodzi o tę płaszczyznę polityczną, dotyczy już samej Europy. Rosjanie świetnie zdawali sobie sprawę z tego, że już projekt (...) pierwszego Nord Streamu nie wywołał entuzjazmu u wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej. Była świadomość, że zaproponowanie Nord Streamu 2 wywoła poważne dyskusje - podkreślił politolog.
Czytaj także: "Rozmowy o walce z pandemią, energetyce i ochronie klimatu". Prezydent o szczycie V4
- Pokłócona Unia Europejska, to dla Rosji dobra wiadomość, bo łatwiej rozmawia się z pojedynczymi krajami - podsumował dr Kardaś. Obok płaszczyzny politycznej projektu, opisał aspekt ekonomiczny.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: dr Szymon Kardaś (OSW)
Data emisji: 10.02.2021
REKLAMA
Godzina: 14.33
Polskie Radio 24/PAP/st
REKLAMA