more_horiz
Wiadomości

Słowacja zaostrza przepisy na granicy. Wzmożone kontrole i obowiązkowa kwarantanna

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 06:50
Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że dzisiaj od godz. 6.00 Słowacja wprowadza w rejonach przygranicznych wzmożone kontrole przestrzegania zasad wjazdu zza granicy. Od środy 17 lutego przy wjeździe na Słowację obowiązkowa będzie 14-dniowa kwarantanna.
Z obowiązkowej kwarantanny zwolnieni są m.in. kierowcy transportu towarowego, służby zdrowia, zakładów pogrzebowych i autobusów
Z obowiązkowej kwarantanny zwolnieni są m.in. kierowcy transportu towarowego, służby zdrowia, zakładów pogrzebowych i autobusówFoto: PAP/CTK/Slavomir Kubes
forum słowacja 1200.jpg
Słowacja: zakaz wychodzenia z domu bez negatywnego wyniku testu

W związku z pandemią rząd Słowacji ogłosił stan nadzwyczajny na terytorium całego kraju od 1 października 2020 r. do 19 marca 2021 r. Teraz dodatkowo wprowadza ograniczenia w przekraczaniu granicy i dotyczy to wszystkich państw, z którymi Słowacja sąsiaduje, w tym Polski.

Czytaj także:

MSZ informuje, że zamknięte dla ruchu osobowego i towarowego zostaną następujące polsko-słowackie przejścia graniczne: w Radoszycach, Ożennej, Muszynce, Leluchowie, Szczawnicy, Niedzicy, leżące w Tatrach - na Łysej Polanie i w Chochołowie, a także w Winiarczykówce i Ujsołach.

austria shutterstock_1696877335 1200.jpg
Zmasowane kontrole na granicy w Austrii. Zawrócono ponad 1,5 tys. osób

Na terenie Sądecczyzny dostępne będzie jedynie graniczne przejście drogowe Piwniczna-Zdrój/Mniszek nad Popradem, a w pozostałej części Małopolski także przejście Chyżne/Trstena w powiecie nowotarskim, Jurgów/Podspady w powiecie tatrzańskim i Konieczna/Becherov w powiecie gorlickim.

Obywatele krajów Unii Europejskiej, w tym obywatele polscy, a także członkowie ich rodzin, mogą przejechać tranzytem przez terytorium Słowacji do innego kraju Unii w ciągu ośmiu godzin bez zatrzymywania się, z wyjątkiem niezbędnego tankowania paliwa na stacjach benzynowych. W przypadku tranzytu nie jest wymagane posiadanie negatywnego testu na COVID-19.

Wymagany wynik testu

Do 17 lutego 2021 r. do godz. 6.00 Polacy wjeżdżający na Słowację muszą przedstawić negatywny wynik testu RT-PCR na COVID-19, nie starszy niż 72 godziny lub poddać się obowiązkowej kwarantannie.

Natomiast od najbliższej środy 17 lutego, od godz. 6.00 osoby wjeżdżające na Słowację muszą bezwzględnie odbyć kwarantannę w warunkach domowych lub państwowych ośrodkach izolacji przez 14 dni, po uprzedniej obowiązkowej rejestracji na stronie internetowej.

Z obowiązkowej kwarantanny zwolnieni są m.in. kierowcy transportu towarowego, służby zdrowia, zakładów pogrzebowych i autobusów, piloci i załogi samolotów oraz maszyniści i obsługa pociągów.

pb

Zobacz także

Zobacz także