Możliwe kary za utrudnianie ekstradycji. KE wszczęła postępowanie wobec Niemiec, Cypru i Szwecji
Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o wszczęciu wobec Niemiec, Cypru i Szwecji pierwszego etapu procedury ws. uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego za nieprawidłowe dostosowanie krajowych przepisów do decyzji ramowej o europejskim nakazie aresztowania (ENA).
2021-02-18, 16:35
Europejski nakaz aresztowania przewiduje uproszczone procedury ekstradycji. Jeśli sędzia z dowolnego państwa członkowskiego Unii wyda nakaz aresztowania osoby podejrzanej o popełnienie poważnego przestępstwa, nakaz ten jest ważny na całym terytorium UE.
Powiązany Artykuł
"Powinniśmy domagać się realizacji konkluzji RE". Waszczykowski o skardze na powiązanie eurofunduszy z praworządnością
Żeby jednak przepisy działały prawidłowo, muszą one zostać zaadaptowane przez wszystkie kraje członkowskie. "Cypr, Niemcy i Szwecja tego nie uczyniły, w szczególności traktując swoich obywateli korzystniej niż obywateli innych państw członkowskich UE lub wprowadzając dodatkowe podstawy odmowy wydania nakazu, które nie zostały przewidziane w decyzji ramowej" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej KE.
- Unijna strategia szczepień. Ekspert: decyzja o wspólnych negocjacjach była właściwa
- Zamknięte granice. Ekspert: KE opracowała wytyczne, a Niemcy zrobiły to po swojemu
Z tego względu Komisja podjęła decyzję o przesłaniu do tych trzech państw wezwań do usunięcia uchybienia, co jest pierwszym etapem w procedurze naruszeniowej. Mają one dwa miesiące na zastosowanie niezbędnych środków w celu wyeliminowania stwierdzonych niedociągnięć. W przeciwnym razie Komisja może podjąć decyzję o przejściu do drugiego etapu procedury.
REKLAMA
kmp
REKLAMA