Prezydent w ONZ: "Business as usual" w relacjach z Rosją to naiwność

Na forum ONZ prezydent Andrzej Duda przestrzega przed naiwnością w relacjach z Rosją. Polski przywódca wziął udział w debacie wysokiego szczebla podczas sesji Rady Praw Człowieka ONZ. W wystąpieniu przygotowanym na obrady odbywające się online prezydent skrytykował też reżim w Mińsku.

2021-02-22, 12:16

Prezydent w ONZ: "Business as usual" w relacjach z Rosją to naiwność
Prezydent Andrzej Duda. Foto: Fotokon/ Shutterstock
  • Prezydent Andrzej Duda wystąpił w poniedziałek na sesji Rady Praw Człowieka ONZ
  • W swoim wystąpieniu przestrzegał przed zbytnią ufnością w postawę Kremla
  • - Przywracanie podejścia "business-as-usual" w stosunkach z Rosją i oczekiwanie, że wpłynie ono na zachowanie Kremla, jest naiwne - wskazał
  • Polski przywódca zaapelował także o uwolnienie Aleksieja Nawalnego oraz jego zwolenników
  • Poruszył też kwestie przestrzegania praw człowieka na Białorusi i na terytoriach Ukrainy okupowanych przez siły rosyjskie lub prorosyjskich separatystów

Powiązany Artykuł

ru mid-epa09027970 1200.jpg
"Sankcje są przesądzone". Spotkanie unijnych ministrów spraw zagranicznych ws. Rosji

"»Business as usual« to naiwność"

Andrzej Duda nawiązał do masowych zatrzymań demonstrantów protestujących przeciwko uwięzieniu lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego. - Nie są oni znani z imienia i nazwiska, a ich los w wielu przypadkach pozostaje nieznany, ale bazując na naszym doświadczeniu, możemy ocenić, że może być on tragiczny. Przywracanie podejścia "business-as-usual" w stosunkach z Rosją i oczekiwanie, że wpłynie ono na zachowanie Kremla, jest naiwne. Nie na tym polega właściwy dialog - zaznaczył prezydent.

Andrzej Duda argumentował, że właściwy dialog wiąże się z przestrzeganiem standardów. Jak dodał, w przypadku Rosji, ulegają one nie poprawie, a pogorszeniu.

Czytaj także: 

Polski prezydent wezwał władze w Moskwie do uwolnienia Aleksieja Nawalnego oraz jego zwolenników.

Powiązany Artykuł

Łukaszenka free 1200
"Zamknięta dyktatura w centrum Europy". Publicysta o reżimie Aleksandra Łukaszenki

Sprawy białoruskie i ukraińskie

W kilkuminutowym wystąpieniu Andrzej Duda przypomniał też o protestach Białorusinów, którzy nie zgadzają się z rezultatem sfałszowanych wyborów prezydenckich. - Skala represji ze strony białoruskiego reżimu, która nastąpiła później, była wręcz alarmująca. W tej sytuacji społeczność międzynarodowa nie może milczeć. Każdy kraj musi wypełniać swoje zobowiązania wynikające z międzynarodowego prawa w zakresie praw człowieka. Wzywam władze białoruskie do odejścia od polityki ucisku na rzecz polityki dialogu - zaapelował.

REKLAMA

Czytaj także: 

Prezydent podkreślił również, że społeczność międzynarodowa powinna nadal zwracać "baczną uwagę na fatalną sytuację w zakresie praw człowieka" na terytoriach Ukrainy okupowanych przez siły rosyjskie lub prorosyjskich separatystów. - Polska jednoznacznie potwierdza swoje poparcie dla integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy w jej międzynarodowo uznanych granicach - oświadczył Andrzej Duda podczas sesji Rady Praw Człowieka ONZ.

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej