"Ustawodawstwo UE nie przewiduje prawa do aborcji". Komitet Episkopatów wydał oświadczenie
Stały Komitet Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), stwierdził, że "z prawnego punktu widzenia [...] ustawodawstwo UE, ani Europejska Konwencja Praw Człowieka, nie przewidują prawa do aborcji". Duchowni zawarli tę opinię w liście skierowanym do Przewodniczącego PE Davida Sassoli, w którym odpowiedzieli na rezolucję PE z 26 listopada 2020 r.
2021-02-24, 23:55
Powiązany Artykuł
"Powinniśmy być Polakom wdzięczni". Niemiecki europoseł chwali Polskę za decyzję ws. aborcji
List przewodniczącego COMECE abp. Jean-Claude Hollericha oraz członków Stałego Komitetu Komisji z 22 lutego 2021 r., jest wyrazem niepokoju wobec niektórych kwestii zawartych w rezolucji, dotyczącej prawa do aborcji w Polsce. Biskupi przypominają art. 5.2 Traktatu Europejskiego, który precyzuje, iż Unia działa wyłącznie w granicach kompetencji przyznanych jej w Traktatach przez państwa członkowskie. Zaznaczają też, że kwestia ochrony życia znajduje się w obszarze kompetencji państw członkowskich.
- "Opamiętajcie się. Opowiedzcie się za cywilizacją życia". Europoseł PiS o aborcji
- Papież po długiej przerwie modlił się z wiernymi. Mówił o ochronie życia
"COMECE jest również zaniepokojona faktem, że rezolucja zdaje się kwestionować podstawowe prawo do sprzeciwu sumienia, które wynika z wolności sumienia" - czytamy w liście. Jednocześnie biskupi zwrócili uwagę na fakt, że w sektorze służby zdrowia osoby wyrażające sprzeciw sumienia, są w wielu przypadkach dyskryminowane.
Stały Komitet przypominał również, że Kościół katolicki czyni wszelkie wysiłki, aby otaczać opieką kobiety będące w trudnej sytuacji lub w niechcianej ciąży. Biskupi ponownie przypomnieli też nauczanie Kościoła w kwestii życia.
REKLAMA
Ochrona dziecka przed i po narodzeniu
"Każda osoba ludzka jest przez Boga powołana do życia i potrzebuje ochrony, szczególnie wtedy, gdy jest najbardziej bezbronna" - podkreślono. Biskupi zaznaczyli również, że o tej szczególnej ochronie i trosce o dziecko, przed i po narodzeniu, mówią również umowy międzynarodowe - np. Konwencja o Prawach Dziecka ONZ.
Stały Komitet Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej z przykrością zauważył, że ze strony Brukseli nie padły słowa potępienia ataków na kościoły i miejsca kultu w Polsce, do których doszło podczas protestów związanych z opublikowaniem orzeczenia TK.
pb
REKLAMA