X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prof. Gilles Kepel: weszliśmy w nową fazę dżihadyzmu, zaraża jak choroba wirusowa

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 13:53
- Weszliśmy w nową fazę dżihadyzmu – mówi prof. Gilles Kepel, wybitny znawca islamu, szef katedry Bliskiego Wschodu prestiżowej Ecole Normale Superieure w Paryżu, w wywiadzie zamieszczonym w czwartkowym numerze francuskiego dziennika "Le Figaro".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Abed Rahim Khatib / Shutterstock.com

Po wyliczeniu i opisie charakteru poprzednich faz dżihadyzmu badacz stwierdza, że obecna faza daje się analizować poprzez porównanie do wirusa, który roznosi się w atmosferze. Z tym, że środowiskiem dla wirusa dżihadyzmu jest sieć internetowa.

Aleksandra Rybińska 663.jpg
Rybińska: we Francji można było stworzyć oświeconą wersję islamu, dziś jest już na to za późno

Profesor powraca do polemiki na temat "islamo-lewactwa" i wbrew licznym zaprzeczeniom niektórych środowisk akademickich stwierdza, że zjawisko trwa przynajmniej od 15 lat. Jego zdaniem w studiach postkolonialnych i im podobnych, chodzi o zdeptanie wartości Republiki (czyli Francji), gdyż, jak twierdzą ich adepci, fundamentem tych wartości jest jakoby "zbrodnia kolonizacji", a celem - utrzymanie w posłuszeństwie tych, którzy nie są biali.

Początek w latach 80.

Według Kepela pierwsza faza współczesnego dżihadyzmu narodziła się w Afganistanie w latach 80. XX w., gdy USA finansowały walkę tzw. bojowników wolności (mudżahedinów) przeciw sowieckiej okupacji. Ten dżihad rozciągnięty został na Algierię, Egipt, Bośnię i Czeczenię.

Czytaj także:Drugą fazę dżihadyzmu stanowi działalność organizacji terrorystycznej Al-Kaida, odpowiedzialnej za zamachy w USA w 2001 r., organizacji o piramidalnej, bliskiej leninowskiej, strukturze. Jej "pudłem rezonansowym" była katarska telewizja Al-Dżazira i inne satelitarne stacje radiowo-telewizyjne.

pap_szkoła1200.jpg
Boją się wystawić choinki albo szopki bożonarodzeniowej. Radykalny islam naciera we francuskich szkołach

Dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS) funkcjonowało zaś na zasadzie podziemnego "kłącza rewolucyjnego". Swym zwolennikom nakazywało działania poprzez Facebooka czy Instagrama.

Atak bez rozkazu

Według Kepela nową fazę dżihadyzmu zainaugurował pochodzący z francuskiej Martyniki pracownik paryskiej prefektury policji, który w październiku 2019 r. rzucił się z nożem na swych kolegów, zabijając czterech.

Czytaj także:

- Nie miał żadnych związków z organizacjami islamistycznymi, nikt nie wydał mu rozkazu - zauważa ekspert.

znicze pap arch 1200 .jpg
Terror pomimo pandemii. Zachodnia Europa wciąż na celowniku dżihadystów

I dodaje, że pokazało to rozdźwięk między aktywistami siejącymi nienawiść wobec "niewiernych i apostatów" i wskazującymi na cele do usunięcia a tymi, którzy przechodzą do czynu, zainspirowani przez tych aktywistów.

Zarażanie osłabionych jednostek

Kepel dodaje, że aktywiści nie wzywają bezpośrednio do morderstw, ale jak w chorobie wirusowej, zarażają osłabione jednostki wpływem sieci internetowej czy uczęszczaniem do zradykalizowanych meczetów.

Czytaj także:Prof. Kepel przywołuje przykład Pakistańczyka, który w ub.r. poszedł pod dawną redakcję tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo" i zranił nożem rzeźnickim dwie osoby, które nie miały nic wspólnego z tym pismem. Działo się to podczas procesu współwinnych zamordowania w 2015 r. redaktorów tygodnika. Nieznający francuskiego Pakistańczyk widział w smartfonie demonstrujących w jego kraju islamistów, którzy ze sztyletami w rękach wzywali do obcinania głów redaktorom "Charlie Hebdo". Nieaktualny adres redakcji znalazł w internecie.

islamic 1200 en.jpg
"Wróg atakujący nasze wartości". Ustawa ma pomóc Francji walczyć z islamskimi radykałami

Atak Pakistańczyka prof. Kepel nazywa "zerowym stopniem dżihadyzmu propagowanego jak wirus w internecie".

Szukał zemsty

Jako wyższy stopień nowej fazy dżihadyzmu określa Kepel zamordowanie profesora podparyskiego gimnazjum przez młodego, wychowanego we Francji, uchodźcę z Czeczenii.

Zawartość jego smartfonu pokazała, że szukał zemsty na "bluźniercy, który obraził proroka". Do celu doprowadził go ojciec jednej z uczennic, który do ukarania profesora wezwał w internecie. Ten apel przejęli następnie agitatorzy ze zradykalizowanych meczetów i z sieci sympatyzujących z terrorystycznymi organizacjami islamskimi.

minaret meczet półksiężyc 1200 shutt.jpg
Francja: rusza wielka kontrola meczetów. Szef MSW grozi zamykaniem świątyń

- Zarażony w ten sposób Czeczen, przez nikogo bezpośrednio niepoinstruowany, mógł bez trudu trafić do gimnazjum i popełnić potworny czyn – tłumaczy ekspert.

Ideologia na uczelniach

Na pytanie, co sądzi o polemice, rozwijającej się we Francji w sprawie przytłaczającego, zdaniem licznych obserwatorów, nacisku "islamo-lewactwa" na wyższych uczelniach, prof. Kepel odpowiada, że rozpatrywanie wyłącznie pod względem rasy, przynależności religijnej i ideologii gender, rozwijało się kosztem prawdziwych badań nad kulturą i językiem Arabów, studiów atakowanych jako "nieprzydatne do zrozumienia tego, co dzieje się na przedmieściach", zamieszkanych głównie przez muzułmanów.

W miejsce zamykanych kierunków w paryskim Instytucie Nauk Politycznych od 2010 r. zaczęto urządzać z inicjatywy stowarzyszeń islamistycznych i "postcolonial studies", tzw. dzień hidżabu, w którym jak najwięcej studentek niezależnie od wyznania miało zakładać hidżab.

- W ten sposób wypleniono wiedzę, po to by oczyścić miejsce dla ideologii - ubolewa prof. Kepel.

Czytaj także

"Zabijając, pokazują swoją wiarę". Politycy o ataku islamskich bojowników w Austrii

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 19:30
- Islam ma falowe zachowania. Gdy uda się ograniczyć działalność jednej grupa i następuje przerwa, pojawia się kolejna grupa i nowi bojownicy, którzy poprzez zabijanie pokazują swoją wiarę - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Marek Dyduch z Lewicy. W "Debacie Jedynki" uczestniczył również Jan Mosiński z Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Laureat Nagrody Ratzingera: ostatecznym celem islamu jest zaprowadzenie na całym świecie koranicznego prawa szariatu

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 13:17
- To chrześcijaństwo znajduje się na celowniku islamu - mówi cytowany przez portal "Vatican News" francuski filozof religii i znawca islamu prof. Rémi Brague i ostrzega, że celem tego projektu prawnego jest wprowadzenie wszędzie prawa szariatu.
rozwiń zwiń