Szefowa KE: od kwietnia dostawy szczepionek dla UE "podwoją się" do 100 milionów miesięcznie
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen przekonuje w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Stuttgarter Nachrichten", że od kwietnia dostawy szczepionek w UE "podwoją się" do 100 milionów miesięcznie.
2021-03-08, 18:11
Powiązany Artykuł
"Wychodzimy z tego". Izrael otwiera restauracje, hotele i szkoły
Od kwietnia ilości mogą się ponownie podwoić, zgodnie z planami producentów, również dlatego, że wkrótce zostaną zatwierdzone kolejne szczepionki - powiedziała Ursula von der Leyen niemieckiej gazecie.
Dodała, że spodziewa się "średnio około 100 milionów dawek miesięcznie w drugim kwartale, łącznie 300 milionów do końca czerwca".
Jak podało "Politico", w osobnym wywiadzie telewizyjnym przeprowadzonym w poniedziałek rano dla France 2, komisarz ds. Rynku wewnętrznego Thierry Breton przekazał podobnie optymistyczne przesłanie.
- Dobra wiadomość jest taka, że mamy wystarczająco szeroki portfel firm i fabryk, co daje mi pewność, że będziemy w stanie nadrobić opóźnienia - powiedział Breton.
REKLAMA
Koncerny opóźniają dostawy szczepionek
W ostatnich tygodniach KE, która była odpowiedzialna za zawieranie kontraktów z firmami farmaceutycznymi, jest ostro krytykowana przez część unijnych stolic za opóźnienia w dostawach szczepionki.
W poniedziałek podczas konferencji przedstawiciele KE byli pytani o wypowiedzi swojej szefowej Ursuli von der Leyen dotyczące dostaw.
Rzecznik KE Stefan De Keersmaecker powiedział, że taka jest prognoza Komisji. Dodał, że nie może powiedzieć, ile szczepionek dostarczą poszczególne firmy, z którymi KE ma umowy na dostawy.
REKLAMA
Inny rzecznik KE Eric Mamer powiedział, że mówiąc o "podwojeniu", szefowa KE odniosła się do liczby szczepionek dostarczonych do krajów UE w marcu.
Pytany o zarzuty braku przejrzystości pod adresem KE w sprawie harmonogramu dostaw, Mamer powiedział, że Komisja stara się dostarczyć "maksimum przejrzystości" jeśli chodzi o dostawy preparatu, biorąc pod uwagę trudności z dokładnym ich prognozowaniem.
PAP
REKLAMA