Prof. Wawrzyk: chcemy, aby władze białoruskie stosowały się do umów, które same ratyfikowały
- Nie eskalujemy problemów i nie zamierzamy tego czynić, jedynie adekwatnie odpowiadamy - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych.
2021-03-13, 15:48
Polski MSZ podjął decyzję o wydaleniu dwojga białoruskich dyplomatów - Konsul Generalną Białorusi w Białymstoku oraz Konsula Białorusi z Warszawy. Decyzja została podjęta w ramach zasady wzajemności i wobec kontynuacji nieprzyjaznych gestów Mińska wobec naszych dyplomatów.
Powiązany Artykuł
Polski konsul wydalony z Białorusi. Grzywaczewski: kampania przeciwko Polakom nabiera rozpędu
W ostatnich dniach strona białoruska intencjonalnie doprowadziła do zaostrzenia kryzysu dyplomatycznego z naszym krajem - wydalając najpierw konsula z Brześcia, a potem dwóch konsulów z Grodna. Polscy dyplomaci zostali wydaleni z Białorusi za udział w organizowanych corocznie, legalnych spotkaniach polskiej mniejszości: zbiórce harcerskiej oraz targach rękodzielniczych.
- To, co robią Białorusini to nie jest standard, który obowiązuje w relacjach międzynarodowych. Wymagamy tylko i wyłącznie tego, aby władze białoruskie stosowały się do umów, które same ratyfikowały, które podpisały - żeby pozwoliły polskiej mniejszości kultywować tam swoje tradycje, popierać naukę, prowadzić szkoły - wskazał prof. Piotr Wawrzyk.
Posłuchaj
REKLAMA
Komentując wydalanie dyplomatów czy aresztowania działaczy polskiej mniejszości odparł, że "to nie jest ten rodzaj relacji z władzami białoruskimi jakich byśmy chcieli". - Tylko i wyłącznie reagujemy na to, co robią władze białoruskie. My nie eskalujemy tego problemu, tych kwestii i nie zamierzamy tego czynić. Jedynie w sposób przyjęty w relacjach dwustronnych adekwatnie odpowiadamy na to, co robią władze białoruskie.
- Ambasador Polski przy UE: kolejne sankcje wobec reżimu w Mińsku nieuniknione
- Białoruś: aresztowano Polaka. Sprawa dotyczy organizacji Dnia Żołnierzy Wyklętych
MSZ zażąda wyjaśnień
Powiązany Artykuł
ONZ: 45 państw domaga się uwolnienia Aleksieja Nawalnego
Wiceszef MSZ odniósł się również do sprawy polskiej działaczki na Białorusi Anny Paniszewej, która została zatrzymana w Brześciu po powrocie z Polski. Nieoficjalne doniesienia mówią o tym, że była szefowa lokalnego oddziału Związku Polaków i założycielka Forum Polskich Inicjatyw, które organizowało obchody w tym mieście Dnia Żołnierzy Wyklętych, została pobita.
- Będziemy się domagali od władz Białorusi wyjaśnień oraz będziemy się domagali tego, aby tego typu działania zostały w sposób jasny i klarowny potępione przez władze białoruskie. To nie jest sytuacja, którą będziemy tolerowali - podkreślił prof. Wawrzyk. Zaznaczył, że zachowanie białoruskich władz wobec polskich przedstawicieli jest jedynie "tematem zastępczym".
REKLAMA
W nagraniu również komentarz do rezolucji Parlamentu Europejskiego nt. uznania Unii strefą wolności LGBT+ oraz dyskusję na forum PE na temat wolności mediów w Polsce.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR 24"
REKLAMA
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Piotr Wawrzyk (MSZ)
Data emisji: 13.03.2021
Godz. emisji: 15.06
REKLAMA
Polskie Radio 24/IAR/st
REKLAMA