more_horiz
Wiadomości

Wielka Brytania: fala krytyki po interwencji policji podczas upamiętnienia kobiety zabitej przez funkcjonariusza

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 16:47
Komisarz londyńskiej policji metropolitalnej Cressida Dick znalazła się w niedzielę w ogniu krytyki z powodu interwencji funkcjonariuszy podczas zorganizowanej poprzedniego wieczora akcji upamiętniania kobiety porwanej i zamordowanej przez policjanta.
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Vincenzo Lullo

Mimo że zaplanowane na sobotni wieczór czuwanie mające upamiętnić Sarę Everard zostało odwołane wskutek braku zgody policji na jego przeprowadzenie w czasie restrykcji epidemicznych, w londyńskim parku Clapham Common zebrały się setki ludzi. Doszło tam do przepychanek z policją, a jak widać na zdjęciach i nagraniach wideo, wobec niektórych uczestników funkcjonariusze użyli siły, skuwając ich kajdankami i rzucając ich na ziemię.

Czytaj także:
londyn pozegnanie pap 1200 .jpg
Wielka Brytania: setki londyńczyków pożegnały zamordowaną 33-latkę

Jak poinformowała w niedzielę rano policja, za zakłócanie porządku publicznego i łamanie restrykcji epidemicznych aresztowano cztery osoby.

W ogniu krytyki

Działania policji potępili w niedzielę politycy ze wszystkich opcji, a część zażądała nawet rezygnacji Dick. Konserwatywna minister spraw wewnętrznych Priti Patel określiła krążące nagrania jako "niepokojące" i zażądała, by policja metropolitalna do końca dnia w niedzielę przedstawiła raport wyjaśniający przebieg wydarzeń.

Laburzystowski burmistrz Londynu Sadiq Khan powiedział, iż "pilnie oczekuje wyjaśnień" od Dick, zaś lider Partii Pracy Keir Starmer oświadczył, że sobotnie sceny były "głęboko niepokojące" i że "nie była to właściwa metoda na pilnowanie porządku w czasie protestu".

Czytaj także:
1200_UK_PAP.png
Porwanie i zabójstwo 33-letniej Sary Everard. Aresztowano podejrzanego policjanta

Natomiast lider Liberalnych Demokratów Ed Davey w liście do Dick napisał o moralnym fiasku policji i zasugerował, że ona sama powinna rozważyć rezygnację.

Czytaj także:

Wyjaśnienia policji 

Londyńska policja metropolitalna broniła w niedzielę reakcji swoich funkcjonariuszy na zgromadzenie, mówiąc, że była to "jedyna odpowiedzialna rzecz, jaką można było zrobić", aby zapewnić bezpieczeństwo publiczne. Dodała jednak, że zostanie przeprowadzony przegląd, aby zobaczyć, czy "można wyciągnąć wnioski".

Czytaj także:
1200_Floyd_PAP.png
Śmierć George'a Floyda. Były policjant oskarżony o morderstwo trzeciego stopnia

- Absolutnie nie chcieliśmy być w pozycji, w której użycie siły było konieczne. Ale zostaliśmy postawieni w tej sytuacji ze względu na nadrzędną potrzebę ochrony bezpieczeństwa ludzi - oświadczyła Helen Ball, trzecia pod względem rangi osoba w policji metropolitalnej.

Morderstwo Sary Everard

Czytaj także:
1200_USA_EN.jpg
USA: kolejne protesty przeciwko brutalności policji. W ruch poszły butelki

Czuwanie miało upamiętnić 33-letnią Sarę Everard, która 3 marca wieczorem zaginęła w południowym Londynie, wracając piechotą do domu.

W piątek potwierdzono, że odnalezione w lesie prawie 100 km od miejsca, gdzie ostatni raz ją widziano, to ciało Everard. O jej uprowadzenie i zamordowanie oskarżony został 48-letni funkcjonariusz policji Wayne Couzens.

Sprawa, która odbiła się szerokim echem w całej Wielkiej Brytanii, stała się okazją do szerszej dyskusji na temat tego, że kobiety nie czują się bezpiecznie wychodząc wieczorami z domu.

jbt

Zobacz także

Zobacz także