more_horiz
Wiadomości

"Forsowane bez względu na koszt". Johnson krytykuje obietnicę referendum w Szkocji

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 01:09
Brytyjski premier Boris Johnson oskarżył Szkocką Partię Narodową (SNP) o forsowanie kolejnego referendum niepodległościowego "bez względu na koszty", jakie poniesie Szkocja i cała Wielka Brytania. Obiecywane przez rządzącą Szkocją partię referendum nazwał "obsesją" i ocenił, że jest to "ostatnia rzecz", jakiej ludzie w Szkocji potrzebują.
Flaga Szkocji przed budynkiem parlamentu Szkocji
Flaga Szkocji przed budynkiem parlamentu SzkocjiFoto: Tana888/ Shutterstock

W wygłoszonym zdalnie przemówieniu podczas konferencji szkockiej gałęzi Partii Konserwatywnej, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział, iż uważa za "niewiarygodne", że rządząca Szkocją SNP (Scottish National Party - Szkocka Partia Narodowa) "wybrała ten moment, aby ponownie forsować swoją kampanię na rzecz separacji" w czasie, gdy kraj wychodzi z pandemii koronawirusa.

flagi forum 1200 .jpg
Mieszkańcy Szkocji i Irlandii Płn. za referendami ws. odłączenia od Zjednoczonego Królestwa

- SNP widzi, że po pandemii koronawirusa ludzie chcą mieć czas na odnowienie swojego życia i odbudowanie relacji. Wie, że pracownicy są zaniepokojeni przede wszystkim o swoje miejsca pracy, a przedsiębiorstwa o swoją przyszłość. Jak SNP może mówić, że referendum jest dla nich priorytetem? - pytał Johnson.

Czytaj także: 

- Jest to ostatnia rzecz, jakiej (ludzie) teraz potrzebują. Jest jednak jasne, że SNP nie słucha. Zamierza naciskać na referendum, bez względu na koszty dla Szkocji i całej Wielkiej Brytanii - dodał.

"Zespołowy wysiłek" w walce z COVID-19

Brytyjski premier ocenił, że odbicie gospodarcze po kryzysie wywołanym przez pandemię będzie "wymagało starań i sił każdej części Zjednoczonego Królestwa".

W swoim wystąpieniu podkreślił "zespołowy wysiłek" całego Zjednoczonego Królestwa w walce z kryzysem wywołanym przez COVID-19 i ocenił, że jest to dowód na to, że "wielki brytyjski duch" nadal żyje. Jak przekonywał, powszechnie doceniany program szczepień, którego celem jest zaszczepienie do końca lipca wszystkich dorosłych mieszkańców kraju, "pokazał, co Wielka Brytania może zrobić razem".

szpital anglia free shutt 1200 .jpg
Dobre informacje z Wielkiej Brytanii. Najmniej zgonów z powodu COVID-19 od października, zakażeń - od września

Brytyjski premier przyznał, że są pewne różnice w reakcji na pandemię pomiędzy poszczególnymi częściami kraju. - Ale w kwestii dostarczenia środków ochrony osobistej, testów, a teraz także programu szczepień, połączyliśmy siły i pracowaliśmy jako jedno Zjednoczone Królestwo. Pokazało to po prostu zbiorową siłę Zjednoczonego Królestwa - wskazywał.

Zapowiedzi przeprowadzenia referendum

Na początku maja w Szkocji odbędą się wybory do tamtejszego parlamentu. Rządząca od 14 lat SNP zapowiada, że jeśli wygra, co jest bardzo prawdopodobne, będzie to uznawała za mandat społeczny do przeprowadzenia nowego referendum niepodległościowego, na które jednak zgodę musi wyrazić rząd w Londynie.

Jednak, jak wynika z opublikowanego w niedzielę sondażu Panelbase dla "The Sunday Times", tylko 25 proc. Szkotów chce referendum w ciągu najbliższego roku, a 45 proc. nie chce go w następnych kilku latach. Na dodatek jest do siódmy kolejny sondaż, w którym przewagę - tym razem 47:46 - mają przeciwnicy niepodległości.


mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem