"Zamówiliśmy je i zapłaciliśmy za nie". Premier Australii naciska na dostawy szczepionek AstraZeneki
- Poprosimy Unię Europejską o przekazanie miliona dawek szczepionki przeciwko COVID-19 koncernu AstraZeneca, którą przeznaczymy na pomoc dla Papui-Nowej Gwinei, gdzie epidemia szybko się rozwija - oświadczył w środę premier Australii Scott Morrison.
2021-03-17, 09:59
Na początku marca władze Włoch, korzystając z unijnego mechanizmu kontroli eksportu szczepionek, zablokowały wywóz z tego kraju 250 tys. dawek preparatu firmy AstraZeneca do Australii. Decyzję wsparła Komisja Europejska. Brytyjsko-szwedzki koncern nie wywiązuje się z harmonogramu dostaw do krajów UE. Wezwanie Morrisona może spotęgować napięcie między Canberrą a Brukselą na tle polityki szczepionkowej - komentuje agencja Reutera.
Powiązany Artykuł
Co dalej ze szczepionką AstraZeneki? Europejska Agencja Leków wydała oświadczenie
- Zamówiliśmy je. Zapłaciliśmy za nie i chcemy, by te szczepionki do nas przybyły, byśmy mogli wesprzeć Papuę-Nową Gwineę, naszego najbliższego sąsiada - powiedział dziennikarzom australijskie premier.
- "To decyzja polityczna". Szef Włoskiej Agencji Leków krytykuje wstrzymanie szczepionki AstraZeneki
- "Dyskusją o szczepieniach nie może rządzić histeria". Prof. Marczyńska o preparacie AstraZeneki
Morrison zaznaczył, że jego kraj już teraz przekaże Papui-Nowej Gwinei 8 tys. dawek szczepionki firmy AstraZeneca produkowanej w Australii i zapowiedział podarowanie kolejnego miliona dawek, gdy zostaną one dostarczone z Europy.
REKLAMA
Coraz gorsza sytuacja w Papui-Nowej Gwinei
Oficjalnie od początku pandemii w Papui-Nowej Gwinei wykryto ponad 2,3 tys. zakażeń koronawirusem, ale według ekspertów te dane są bardzo niedoszacowane - zauważa Reuters. Premier kraju James Marape alarmował w tym tygodniu, że sytuacja epidemiczna się pogarsza, a lokalny system opieki zdrowotnej wkrótce będzie przeciążony.
Morrison dodał, że niekontrolowane rozwijanie się epidemii w Papui-Nowej Gwinei może przyczynić się do powstania nowego wariantu koronawirusa, który zagrozi całemu regionowi. Od północy ze środy na czwartek Australia zawiesi wszystkie połączenia do i z tego kraju - poinformował.
Wysoki rangą urzędnik australijskiego rządu powiedział agencji Reutera, że KE uzasadniała odmowę eksportu szczepionek sukcesem Canberry w walce z epidemią i ten argument nie może zostać racjonalnie utrzymany, gdy wiadomo, że preparat będzie przeznaczony dla Papui-Nowej Gwinei. Oficjalne dokumenty w tej sprawie Australia ma złożyć w KE w tym tygodniu, spodziewa się też szybkiej odpowiedzi - dodało źródło rządowe.
dn
REKLAMA