Dziś poznamy stanowisko rzecznika TSUE ws. OPAL. Polska: większa przepustowość gazociągu niebezpieczna dla UE
Dziś poznamy opinię rzecznika generalnego unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie gazociągu OPAL, lądowej odnogi Nord Stream. Orzeczenie Wielkiej Izby Trybunału zostanie ogłoszone za kilka miesięcy.
2021-03-18, 01:56
Chodzi o skargę Niemiec na korzystne dla Polski orzeczenie unijnego sądu z jesieni 2019 roku. Wtedy sędziowie z Luksemburga przyznali rację Warszawie i unieważnili decyzję Komisji Europejskiej zezwalającą na większe wykorzystanie przepustowości rurociągu przez rosyjski Gazprom.
Polska uważa, że skarga Niemiec jest bezzasadna i podtrzymuje swoje stanowisko, że zwiększenie przepustowości gazociągu OPAL jeszcze bardziej uzależni Unię od dostaw rosyjskiego gazu i będzie zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego.
Powiązany Artykuł
Polska liczy na pozytywny finał ws. gazociągu Opal i wagę solidarności energetycznej
"Stanowisko Komisji jest absurdalne"
Sędziowie we wrześniu 2019 roku podzielili argumentację Polski i uznali, że decyzja Komisji o zwiększeniu przepustowości gazociągu OPAL została wydana z naruszeniem zasady solidarności energetycznej. Podczas styczniowej rozprawy w Trybunale o tę właśnie zasadę, jaką wiążącą dla unijnych instytucji sędziowie z Luksemburga pytali pełnomocniczkę Komisji Europejskiej, która odpowiadała, że jest ona jedynie zasadą interpretacyjną, a nie zasadą prawa.
REKLAMA
- Przedstawicielka Komisji dość pokrętnie odpowiadała na pytania sędziów, stanowisko Komisji jest absurdalne i chyba nie do obrony - komentował wtedy jeden z polskich dyplomatów w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką. Sędziowie zarzucali Komisji, że bardzo powierzchownie podeszła do problemu i że powinna mieć jasną koncepcję czym jest zasada solidarności energetycznej. Według polskiej strony, ta zasada powinna mieć znaczenie we wszystkich działaniach Komisji Europejskiej.
Rola orzeczenia TSUE
Polscy dyplomaci, prawnicy i urzędnicy mówili brukselskiej korespondentce Polskiego Radia, że przyszłe orzeczenie Trybunał Sprawiedliwości w tej sprawie będzie bardzo ważne i że dobrze byłoby, gdyby Trybunał Sprawiedliwości potwierdził kluczowe znaczenie zasady solidarności energetycznej w Unii i rozwiał wszelkie wątpliwości.
- Dla Polski to będzie istotne, bo będzie się można powoływać na orzeczenie Trybunału w rozmowach z Komisją jeśli pojawią się jakieś problemy w dziedzinie energetyki - powiedział Beacie Płomeckiej jeden z polskich prawników. Inny dodał, że to orzeczenie określi ramy solidarności energetycznej - czym ona jest i do czego zobowiązuje unijne instytucje.
REKLAMA
ms
REKLAMA