more_horiz
Wiadomości

Lokalne kwarantanny we Francji. Obejmą 21 milionów mieszkańców

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 03:50
Od soboty w szesnastu ze stu jeden francuskich departamentów obowiązuje lockdown. W sumie przepis ten dotyczy 21 milionów Francuzów mieszkających między innymi w Paryżu, Lille czy Nicei. Lokalne kwarantanny mają obowiązywać co najmniej przez cztery tygodnie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/IAN LANGSDON
1200_koronawirus_Brazylia_PAP.png
COVID-19 na świecie. W tym kraju umiera więcej niż 2 tys. osób dziennie

Lokalne lockdowny wprowadzono w ośmiu departamentach należących do paryskiego regionu Île-de-France, w pięciu departamentach regionu Hauts-de-France, na północy kraju w departamentach Eure i Sekwana Nadmorska oraz na południu - w Alpach Nadmorskich.

Posłuchaj
00:52 10970924_1.mp3 Francja: lockdown w 16 departamentach. Relacja Stefana Foltzera (IAR)

 

W tych departamentach możliwe jest poruszanie się poza miejscem zamieszkania, ale tylko w promieniu dziesięciu kilometrów. Przed wyjściem z domu należy wypełnić specjalne zaświadczenie, które może zostać sprawdzone przez policję. Zamknięte są także wszystkie sklepy oprócz marketów spożywczych, księgarni i sklepów muzycznych. Otwarte pozostają szkoły oraz świątynie. Mieszkańcy departamentów objętych lockdownem nie mogą podróżować do innych francuskich regionów.

Czytaj także:

Francuski rząd tłumaczy, że zaostrzenie przepisów jest konieczne w obliczu narastającej trzeciej fali epidemii koronawirusa i przepełnienia szpitali w wielu miastach, szczególnie w Paryżu. Władze nie wykluczają wprowadzenia lockdownu w kolejnych regionach w przyszłych dniach.

We wszystkich departamentach, w których nie wprowadzono lockdownu, obowiązuje godzina policyjna - od 19:00 do 6:00 rano.

dn

Zobacz także

Zobacz także