"Godne pożałowania". Szef dyplomacji UE komentuje chińskie sankcje wobec krajów Unii

Szef unijnej dyplomacji określił jako niedopuszczalne i godne pożałowania sankcje odwetowe ze strony Chin wymierzone w Europę. Tak władze w Pekinie zareagowały na poranną decyzję unijnych ministrów spraw zagranicznych o nałożeniu restrykcji na czterech chińskich urzędników i jedną firmę za łamanie praw człowieka i masowe prześladowania Ujgurów.

2021-03-22, 18:10

"Godne pożałowania". Szef dyplomacji UE komentuje chińskie sankcje wobec krajów Unii
Josep Borrell zaprosił szefa amerykańskiej dyplomacji do rozmów . Foto: Alexandros Michailidis/ Shutterstock

Powiązany Artykuł

Chiny 1200 free
UE nałożyła na Chiny sankcje za łamanie praw człowieka. To pierwsza taka kara od 30 lat

- Zamiast zmienić prowadzoną politykę i uwzględnić nasze uzasadnione obawy, Chiny przymykają na nie oczy. Sankcje są godne pożałowania i niedopuszczalne - powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell na zakończenie spotkania ministrów spraw zagranicznych 27 krajów członkowskich.

Posłuchaj

Josep Borrell: zamiast zmienić prowadzoną politykę i uwzględnić nasze uzasadnione obawy Chiny przymykają na nie oczy. Sankcje są godne pożałowania i niedopuszczalne. Chcemy, aby Chiny angażowały się w dialog z Unią na temat praw człowieka, a nie działały w sposób konfrontacyjny (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

Zakazy wjazdu do Chin

Na liście osób, które mają zakaz wjazdu na terytorium Chińskiej Republiki Ludowej, znaleźli się między innymi europosłowie z Niemiec, Francji, Bułgarii i Słowacji, parlamentarzyści z Holandii, Litwy i Belgii, a także dwóch naukowców zajmujących się Chinami z Niemiec i Szwecji. Restrykcjami zostali objęci także przedstawiciele 27 krajów do spraw bezpieczeństwa pracujący w Brukseli.

Czytaj także: 

Lista instytucji objętych chińskimi sankcjami zawiera między innymi założoną przez byłego sekretarza generalnego NATO Andersa Rasmussena Alliance for Democracies Foundation oraz niemiecki think-tank Merics. Z tym ostatnim są związani zajmujący się Chinami eksperci z Polski.


Posłuchaj

Chińskie sankcje odwetowe obejmą dziesięć osób, w tym członków Parlamentu Europejskiego i cztery organizacje działające na terenie Unii. Część sankcji może uderzyć w polskich ekspertów pracujących dla objętego sankcjami niemieckiego think-tanku - relacja Tomasza Sajewicza (IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej