Od kiedy szczepionka Johnson & Johnson będzie dostarczana do krajów UE? Znamy datę

Szczepionka przeciw COVID-19 firmy Johnson & Johnson będzie dostarczana do krajów Unii Europejskiej od 19 kwietnia - poinformowała w poniedziałek agencja AFP, powołując się na informacje z amerykańskiego koncernu farmaceutycznego.

2021-03-29, 18:27

Od kiedy szczepionka Johnson & Johnson będzie dostarczana do krajów UE? Znamy datę
Na środę zaplanowano posiedzenie Europejskiej Agencji Leków (EMA). Foto: rafapress/ Shutterstock

To czwarta szczepionka, która została zatwierdzona w UE, po preparatach firm: Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca. Obecnie jest podawana tylko w Stanach Zjednoczonych i RPA, ale została zatwierdzona również w Kanadzie.

Powiązany Artykuł

Szczepienia PAP-1200.jpg
"Odkładanie połowy dawek kosztuje ludzkie życie". Ekspert krytykuje niemiecką strategię szczepień

W celu zwiększenia produkcji szczepionki i zaspokojenia popytu na nią firma Johnson & Johnson zawarła w ostatnich miesiącach umowy z laboratoriami w Europie, które będą uczestniczyć w procesie produkcji. To Sanofi we Francji, Catalent we Włoszech i IDT Biologika w Niemczech.

Dzięki podpisaniu tych umów uproszczony zostanie proces produkcji i dystrybucji szczepionki. Obecnie bowiem produkowana w Lejdzie w Holandii substancja czynna preparatu musi być wysłana do USA, gdzie jest butelkowana i pakowana, ale tam podlega amerykańskiemu prawu, które ogranicza jej eksport.

200 mln dawek

UE złożyła zamówienie na 200 milionów dawek tej szczepionki z opcją na dodatkowe 200 mln dawek. W połowie marca przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiadała, że unijne kraje powinny otrzymać w drugim kwartale br. około 55 milionów dawek preparatu.

REKLAMA

Amerykański koncern ze swojej strony nie podał do publicznej wiadomości dokładnego harmonogramu dostaw szczepionki do UE.

Czytaj także:

Opracowany przez Janssen Pharmaceutica, farmaceutyczną część koncernu Johnson & Johnson, preparat to jednodawkowa szczepionka wektorowa. By utrzymać swoje właściwości, powinna być przechowywana do dwóch lat w temperaturze minus 20 stopni Celsjusza, z czego przez co najmniej trzy miesiące może być przechowywana w temperaturze 2-8 st.

Podawana w zastrzyku domięśniowym szczepionka bazuje na niezdolnym do replikacji adenowirusie Ad26, służącym jako nośnik materiału genetycznego, pod którego wpływem organizm zaczyna wytwarzać białko wypustkowe (białko kolca, białko S) koronawirusa SARS-CoV-2. Następnie reagujące na białko wirusa ciało zaszczepionego człowieka zaczyna wytwarzać na niego odporność. 

REKLAMA

    Polecane

    REKLAMA

    Wróć do strony głównej