Sytuacja w Górskim Karabachu. Media informują o regularnym niszczeniu ormiańskich kościołów
Na zajętych przez Azerów obszarach Górskiego Karabachu trwa systematyczne niszczenie ormiańskich kościołów, klasztorów i chaczkarów, czyli tradycyjnych kamiennych krzyży - informuje portal Vatican News.
2021-03-30, 07:58
Według portalu Włoska Inicjatywa na rzecz Arcachu poinformowała, że "na terytoriach okupowanych dziedzictwo religijno-kulturowe Ormian jest dzień po dniu niszczone przez azerski reżim". Stowarzyszenie mówi wręcz o "kulturowym ludobójstwie, które nie może pozostać bezkarne".
Powiązany Artykuł
Porozumienie ws. Górskiego Karabachu. Ekspert: Rosja chciała pokazać swoją dominującą rolę
Jednym z dowodów mają być też reportaże dziennikarza BBC Jonah Fishera, który udokumentował zniszczenie m.in. kościoła św. Jana Chrzciciela w Szuszi. Na materiale, który odnalazł widać niszczenie dzwonnicy i krzyża przy okrzykach "Allach jest wielki". Dziennikarz odwiedził też miejscowość Dżyrakan, w której zrównano z ziemią kościół Matki Bożej. Świątynia miała być rzekomo zniszczona w czasie walk, jednak istnieją dowody świadczące o tym, że w dniu podpisania rozejmu była w stanie nienaruszonym.
Porozumienie pokojowe a ochrona kościołów
Władze Górskiego Karabachu wielokrotnie apelowały do wspólnoty międzynarodowej, by sprzeciwiła się "kulturowemu terroryzmowi" prowadzonemu przez Azerów. Wskazano, że niszczenie ormiańskich miejsc kultu odbywa się w stylu terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego. Podpisane w listopadzie ub. roku porozumienie pokojowe nie podaje jednak żadnych szczegółowych wskazań odnośnie do ochrony kościołów i klasztorów.
Na jego mocy do regionu wprowadzono rosyjskie siły pokojowe, które mają tam pozostać przez co najmniej pięć lat. Armenia zobowiązała się do przekazania Azerbejdżanowi zajętych terenów w Górskim Karabachu oraz trzech rejonów przylegających do niego.
REKLAMA
PAP/Vatican News/koz
REKLAMA