Nieudana próba Starship SN11 firmy SpaceX. Rakieta eksplodowała przed lądowaniem

Kolejny lot testowy rozwijanej przez firmę SpaceX rakiety Starship zakończył się we wtorek eksplozją. Prototyp oznaczony jako SN11 wystartował z Teksasu, wzbił się w powietrze, ale nie udało mu się wylądować zgodnie z planem. Przyczyny wybuchu nie są na razie jasne z powodu mgły zalegającej nad miejscem startu i lądowania.

2021-03-31, 06:00

Nieudana próba Starship SN11 firmy SpaceX. Rakieta eksplodowała przed lądowaniem
System nośny Starship składa się z dwóch elementów: pokaźnego segmentu pierwszego stopnia kojarzonego z nazwą Super Heavy oraz statku kosmicznego górnego stopnia nazywanego Starship/Ship.Foto: Shutterstock/IrinaK

Rakieta wystartowała z kosmodromu w Boca Chica w Teksasie i wzniosła się na wysokość 10 km, po czym zaczęła opadać. Zgodnie z planem miała osiąść na Ziemi w wyznaczonym do tego miejscu. Rakieta jednak eksplodowała przed lądowaniem.

Jak wyjaśnił podczas transmisji testu pracujący w SpaceX inżynier John Insprucker rakieta wznosiła się normalnie i wszystko wydawało się przebiegać pomyślnie, do czasu, gdy na chwilę przed lądowaniem pojazd zniknął we mgle. Uniemożliwiło to obserwację lotu rakiety przez śledzące próbę kamery. - Wydaje się, że straciliśmy wszystkie dane z pojazdu - przekazał Insprucker, dodając, że trwa badanie przyczyn jego wybuchu.

Powiązany Artykuł

1200_UFO_shutterstock.png
Nie jesteśmy sami w kosmosie? "Zaobserwowanych przypadków UFO jest więcej"

Musk: przynajmniej krater jest we właściwym miejscu

Według stacji ABC ostatni odcinek wtorkowego lotu rakiety nie został także zarejestrowany przez inne obserwujące wydarzenie kamery. Jak donoszą agencje, szczątki zostały rozrzucone w promieniu kilku kilometrów od planowanego miejsca lądowania rakiety.

"Przynajmniej krater jest we właściwym miejscu!" - skomentował na Twitterze założyciel i szef SpaceX Elon Musk. Dodał, że przyczyną nieudanej próby mogły być kłopoty z jednym z silników. Także trzy poprzednie testy prototypów tego modelu zakończyły się wybuchami. Albo w powietrzu, albo w kilka minut po lądowaniu.

Czytaj także:

SN11 jest kolejną wersją prototypu rakiety Starship, która zgodnie z zapowiedziami Muska ma po udoskonaleniu przetransportować pierwszych ludzi na Marsa. Szef SpaceX zamierza też wykorzystywać Starship do innych celów, w tym do przewożenia ludzi między miastami z zawrotną prędkością.

SpaceX prowadzi prace nad rakietami wielokrotnego użytku, które mogłyby lądować z powrotem na Ziemi.

Według zapowiedzi Muska Starship będzie gotowy do załogowych misji kosmicznych w 2023 roku.

REKLAMA

ks

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej