EMA: zakrzepy należą do "bardzo rzadkich" skutków ubocznych AstraZeneki

2021-04-07, 16:20

EMA: zakrzepy należą do "bardzo rzadkich" skutków ubocznych AstraZeneki
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/Dimitris Barletis

Europejska Agencja Leków potwierdziła, że istnieje związek między podawaniem szczepionki AstraZeneca a zakrzepami krwi u pacjentów. Eksperci uznali jednak, że preparat może nadal być podawany, bo ryzyko powikłań jest minimalne.

Oświadczenie Europejskiej Agencji Leków to efekt kolejnych przypadków zakrzepów krwi, wykrytych u pacjentów, którym podano szczepionkę firmy AstraZeneca. Eksperci regulatora Unii Europejskiej przez ostatnie dwa dni ponownie badali zgłoszone wcześniej przypadki.

Powiązany Artykuł

szczepienie free shutt 1200 .jpg
Prof. Anna Boroń-Kaczmarska: ważne, by szczepienia trwały non-stop

"Jak dotąd większość zgłoszonych przypadków wystąpiła u kobiet w wieku poniżej 60 lat w ciągu dwóch tygodni po szczepieniu. Na podstawie dostępnych obecnie dowodów nie potwierdzono konkretnych czynników ryzyka" - podała EMA.

Eksperci twierdzą, że zakrzepy nie zostały wykryte podczas testów klinicznych szczepionki. Przypuszczają, że może to być reakcja immunologiczna organizmu, choć dokładna przyczyna nie jest znana.

Wymieniono także konkretne objawy, z którymi osoby powinny się zgłaszać po przyjęciu szczepionki firmy AstraZeneca:

  • duszności
  • bóle w klatce piersiowej
  • opuchnięcia nóg
  • trwały ból brzucha
  • objawy neurologiczne, takie jak długotrwałe bóle głowy lub zniekształcone widzenie
  • niewielkie plamy krwi pod skórą poza obrębem przyjęcia zastrzyku

"Musimy kontynuować podawanie"

Agencja podkreśliła jednocześnie, że korzyści ze stosowania szczepionki AstraZeneca w zapobieganiu COVID-19 przewyższają ryzyko działań niepożądanych. Przekazała też, że "prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepów krwi po szczepieniu preparatem AstraZeneki jest bardzo niskie".

Powiązany Artykuł

mid-epa09119815 (1).jpg
Wielka Brytania ogranicza podawanie szczepionek AstraZeneki. Wyłączona zostanie cała grupa wiekowa

- Ryzyko śmierci z powodu COVID-19 jest dużo wyższe niż ryzyko śmierci z powodu efektów ubocznych szczepionki. Preparaty te pomagają nam w walce z COVID-19 i musimy kontynuować ich podawanie - powiedziała na konferencji prasowej w środę szefowa Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke.

EMA podkreśla, że szczepionka firmy AstraZeneca zapobiega COVID-19, a także hospitalizacji i śmierci z powodu tej choroby.

jp

Polecane

Wróć do strony głównej