more_horiz
Wiadomości

"Rośnie liczba zakażeń oraz ofiar śmiertelnych". WHO o pogarszającej się sytuacji epidemicznej na świecie

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 20:53
Pogarsza się sytuacja pandemiczna na całym globie. Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że od siedmiu tygodni rośnie liczba nowych zakażeń oraz liczba ofiar śmiertelnych. Najszybciej wirus rozchodzi się teraz w Azji i na Bliskim Wschodzie, ale poważna sytuacja utrzymuje się także w Europie.
Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef WHO
Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef WHOFoto: shutterstock/Alexandros Michailidis

Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus mówił podczas wideokonferencji prasowej, że liczba nowych przypadków rośnie, mimo iż na globie podano 780 milionów dawek szczepionek. Szef WHO podkreśla, że należy nadal zachowywać dystans społeczny, nosić maski i myć ręce.

Elżbieta Królikowska-Avis 1200a.jpg
"Nie złamał ich ani brexit, ani pandemia". Królikowska-Avis o sytuacji na Wyspach Brytyjskich

Tedros Adhanom Ghebreyesus skrytykował też luźne podchodzenie do restrykcji przez młodych ludzi. - W niektórych krajach mimo rozchodzenia się wirusa, restauracje i kluby nocne są pełne, a sklepy otwarte i zatłoczone, bo tylko nieliczni zachowują ostrożność. Niektórzy uważają, że skoro są młodzi, to mogą zachorować na COVID-19. Ale ta choroba to nie grypa. Umierają na nią także młodzi i zdrowi ludzie - mówił Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Czytaj także:

W ostatnim czasie wirus najszybciej rozchodzi się w Indiach, mimo iż tempo szczepień w tym kraju jest jednym z najwyższych na świecie. Dramatyczna sytuacja panuje w Brazylii, gdzie dziennie zakaża się po kilkadziesiąt tysięcy osób, a umiera po kilka tysięcy.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 2 miliony 940 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 136 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

bartos

Zobacz także

Zobacz także