more_horiz
Wiadomości

Konflikt rosyjsko-ukraiński. Prezydenci Polski i Litwy wezwali do wycofania wojsk

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 21:48
Prezydenci Polski i Litwy wezwali Rosję do wycofania wojsk z granicy z Ukrainą. Andrzej Duda i Gitanas Nauseda rozmawiali na ten temat telefonicznie.
Rosyjskie wojska podczas ćwiczeń
Rosyjskie wojska podczas ćwiczeń Foto: Shutterstock.com/ Maksim Safaniuk

Prezydenci poruszyli kwestie koordynacji działań na forum unijnym i państw należących do NATO w celu odstraszenia Rosji przed eskalacją konfliktu.

- Wzywamy Rosję do natychmiastowego wycofania sił zbrojnych z granicy ukraińsko-rosyjskiej, do realizacji porozumień mińskich i współpracy z Ukrainą w myśl prawa międzynarodowego i wzajemnego poszanowania - powiedział Gitanas Nauseda cytowany w komunikacie litewskiego Pałacu Prezydenckiego.

pap zelensky macron 1200.jpg
Spotkanie przywódców Ukrainy, Niemiec i Francji. Tematem rozmów coraz gorsza sytuacja w Donbasie

Andrzej Duda i Gitanas Nauseda rozmawiali również o zacieśnieniu stosunków ze Stanami Zjednoczonymi pod przywództwem nowej administracji prezydenta Joe Biden'a.

Bezpieczeństwo elektrowni atomowej

Podzielili się też opiniami na temat tego, jak jeszcze USA mogłyby się zaangażować w pilne kwestie bezpieczeństwa regionalnego.

Poruszone zostały też kwestie szczytu klimatycznego, który w przyszłym tygodniu odbędzie się w Waszyngtonie. Prezydent Litwy zwrócił uwagę na kwestie bezpieczeństwa związane z funkcjonowaniem elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi.

Andrzej Duda i Gitanas Nauseda omówili też sytuacje pandemiczną w Polsce i na Litwie, a także postęp w szczepieniach przeciw Covid-19.

bartos

Zobacz także

Zobacz także