UNICEF: liczba nieletnich migrantów przy granicy z USA wzrosła dziewięciokrotnie

Z 380 do prawie 3,5 tys. wzrosła od początku roku liczba nieletnich migrantów w Meksyku próbujących dotrzeć do Stanów Zjednoczonych. Przebywają oni w zatłoczonych schroniskach przy granicy, a ponad połowa jest bez rodziców - wynika z danych Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).

2021-04-20, 12:00

UNICEF: liczba nieletnich migrantów przy granicy z USA wzrosła dziewięciokrotnie
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/Vic Hinterlang

Dzieci stanowią prawie 30 proc. imigrantów, którzy przebywają w meksykańskich obozach. Pochodzą głównie z Hondurasu, Salwadoru, Gwatemali oraz Meksyku. To, że ponad połowa z nich przemieszcza się bez rodziców, jest "największym tego typu odsetkiem kiedykolwiek odnotowanym w Meksyku".

Powiązany Artykuł

kolumbia miasto mieszkanie shutterstock 1200.jpg
Ameryka Łacińska - pandemią dotknięta podwójnie. Przemoc się panoszy

"Większość schronisk jest zatłoczona"

Dyrektorka regionalna UNICEF na Amerykę Łacińską i Karaiby Jean Gough przekazała w oświadczeniu, że odwiedziła te obozy i że "łamie jej się serce" na widok cierpienia dzieci, w tym niemowląt, na granicy Meksyku ze Stanami Zjednoczonymi. - Większość schronisk jest zatłoczona i nie jest w stanie pomieścić większej liczby dzieci i rodzin, które migrują na północ. Obawiamy się, że warunki życia dla migrujących dzieci w Meksyku mogą wkrótce znacznie się pogorszyć - zaznaczyła.

Jak przypomniała Al-Jazeera, w ostatnich miesiącach tysiące migrantów i uchodźców usiłowało dostać się do Stanów Zjednoczonych z krajów Ameryki Centralnej szczególnie z państw tzw. Północnego Trójkąta, czyli Salwadoru, Hondurasu oraz Gwatemali. W marcu - według danych agencji ds. ceł i ochrony granic US (CBP) - było ich 172 tys.

Prezydent USA Joe Biden obiecał cofnąć część najbardziej restrykcyjnych praw dotyczących migracji ustalonych przez swojego poprzednika Donalda Trumpa, a jego administracja zezwoliła nieletnim bez opiekunów na przekraczanie granicy meksykańsko-amerykańskiej.

Migrujący z państw Ameryki Centralnej podają, że decydują się na opuszczenie swoich domów ze względu na ostatnie huragany, trudną sytuację ekonomiczną swoich krajów, bezrobocie, korupcję oraz przemoc. 

ks

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej