more_horiz
Wiadomości

Włochy zaniepokojone kolejnym przypadkiem wykrycia indyjskiej mutacji koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 17:40
- W Wenecji Euganejskiej wykryto indyjski wariant koronawirusa - poinformował gubernator regionu, Luca Zaia. To, po Florencji, drugi przypadek odkrycia tej odmiany we Włoszech. Jest on szczególnie niebezpieczny ze względu na swoją podwójną mutację.
Służby medyczne jednego z mediolańskich szpitali. Zdjęcie ilustracyjne
Służby medyczne jednego z mediolańskich szpitali. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Federico Fermeglia / Shutterstock.com

Zakażeni nową odmianą koronawirusa są mieszkańcy Włoch pochodzenia indyjskiego: ojciec i córka.

Obecnie w Europie jest kilkaset osób, u których wykryto tę odmianę. Naukowcy badają, czy szczepionki stosowane przeciwko COVID-19 są w stanie zneutralizować ten wariant, ale szybkość, z jaką rozprzestrzenia się on w Indiach, budzi we Włoszech zaniepokojenie - zwłaszcza teraz, kiedy rezygnuje się z obostrzeń.

Posłuchaj
00:56 11043218_1.mp3 Włochy: w Wenecji Euganejskiej wykryto indyjski wariant koronawirusa. Relacja Urszuli Rzepczak (IAR)

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ
indie pap 1200.jpg
Indie: kolejny rekord zakażeń koronawirusem. Delhi przedłuża lockdown

Czytaj także:

Kolejne mutacje mogą przybywać do Europy

Wariant indyjski jest mutacją tandemową - czyli ma podwójnie zmutowane tzw. białko Spike. - Nasza hipoteza jest taka, że te mutacje działają w parach, a jedna wzmacnia drugą, w wyniku czego wariant staje się bardziej zdolny do przenoszenia - wyjaśnia profesor statystyki medycznej i epidemiologii molekularnej uniwersytetu Campus Bio Medico w Rzymie Massimo Ciccozzi.

Ekspert dodaje, że dopóki szczepić się będzie tylko Zachód, problem mutacji nie zostanie rozwiązany, bo z zagranicy będą przybywać nowe mutacje, na które znane szczepionki nie są jeszcze "skalibrowane".

ms

Zobacz także

Zobacz także