Europosłowie chcą "atomowych" sankcji wobec Rosji. Jest projekt rezolucji

Ostra krytyka i potępienie działań Rosji, apel o sankcje, w tym te najcięższe - gospodarcze, zwane żargonowo "atomowymi", oraz zablokowanie budowy Nord Stream 2. Te postulaty znalazły się w projekcie rezolucji Parlamentu Europejskiego, który widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Jutro dokument zostanie poddany pod głosowanie.

2021-04-28, 19:21

Europosłowie chcą "atomowych" sankcji wobec Rosji. Jest projekt rezolucji
Martyna Bildziukiewicz ocenia, że za propagandową machiną Kremla stoją setki milionów dolarów (zdj. ilustracyjne). Foto: Viacheslav Lopatin/ Shutterstock

Powiązany Artykuł

josep borrell borel free shutt 1200 .jpg
 Szef dyplomacji UE: destabilizujące działania Rosji są niedopuszczalne

Posłuchaj

Ostra krytyka i potępienie działań Rosji, apel o sankcje, w tym te najcięższe, gospodarcze oraz zablokowanie budowy Nord Stream 2. Te postulaty znalazły się w projekcie rezolucji Parlamentu Europejskiego, który widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka (IAR) 0:45
+
Dodaj do playlisty

Europosłowie potępili zastraszanie i działania destabilizujące Rosji. Napisali, że koncentracja wojsk na Ukrainie i wokół niej zagraża stabilności oraz bezpieczeństwu w Europie i zażądali natychmiastowego wycofania wszystkich wojsk z Ukrainy.

Czytaj także: 

Deputowani napisali też, że Unia powinna zmniejszyć swoją zależność od rosyjskich dostaw energii i zaapelowali do krajów członkowskich oraz europejskich instytucji o zatrzymanie budowy Nord Stream 2.

"Atomowe" sankcje wobec Rosji

W rezolucji jest też apel o nałożenie sankcji na rosyjskich oligarchów finansujących władze i zamrożenie ich majątku w Europie. "Unia nie powinna być przyjaznym miejscem dla rosyjskiego bogactwa oraz inwestycji o niejasnym pochodzeniu” - brzmi fragment rezolucji.

W dokumencie jest też groźba. Europosłowie napisali, że jeśli dojdzie do kolejnej inwazji na Ukrainę cena za naruszenie międzynarodowego prawa powinna być wysoka. Parlament Europejski domaga się, by wtedy wstrzymany został import ropy i gazu z Rosji do Unii i by Rosja została wyłączona z globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT. Ta ostatnia propozycja w sankcjach nazywana jest bronią atomową.

REKLAMA

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej