"Podatki nie mogą służyć tylko silnym". Premier na łamach francuskiego dziennika
Pandemia zadłużenia w Europie Zachodniej znacząco zmieniła sytuację i coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z potrzeby zbudowania nowego globalnego ładu fiskalnego - pisze premier Mateusz Morawiecki we francuskim dzienniku "L’Opinion" w piątek.
2021-04-30, 07:50
Powiązany Artykuł
"Stać nas na to, by w chwilach próby zjednoczyć się i działać razem". Premier o Funduszu Odbudowy
"Rozpoczynamy debatę o międzynarodowych podatkach, o tym, czy korporacje powinny płacić podatki tam, gdzie generują przychody. Rozmawiamy o tym, czy to fair, że w niektórych krajach Unii można nie płacić podatków w ogóle. Tych tematów do tej pory nie traktowano na serio. Pandemia długu w Europie Zachodniej zmieniła podejście do tego tematu" – pisze premier Mateusz Morawiecki.
Szef polskiego rządu podkreśla, że "mamy problem międzynarodowej optymalizacji podatkowej. Komisja Europejska w 2020 r. przegrała w sądzie i Apple nie musi płacić Irlandii 13 mld zaległych podatków – sądy, nawet te europejskie, nie zawsze postępują zgodnie z duchem sprawiedliwości".
"Ograniczenie rajów podatkowych to również nowoczesna polityka przemysłowa, gdyż zamykanie możliwości wytransferowania środków z firm za granicę naturalnie zwiększa poziom prywatnych inwestycji" – stwierdza Mateusz Morawiecki.
- Hiszpańskie media: reklamy w Google zdrożały. Wszystko przez nowy podatek
- Globalny system fiskalny. Prace na finiszu, cyfrowi giganci niezadowoleni
Polski premier opisuje historię reform podatkowych w Polsce od czasu przywileju koszyckiego w 1374 r. aż po XXI w., wskazując na ograniczanie luki VAT i CIT jako "nowej odsłony ruchu egzekucyjnego, który dąży do wzmocnienia państwa".
"Budowa polskiej klasy średniej i polskiego dobrobytu"
"Elity polityczne Rzeczypospolitej zaniechały reform, gdy był ku temu czas. Blokada polskich reform podatkowych była uważana za rzecz o strategicznym znaczeniu na polu polityki europejskiej na dworach pruskim i rosyjskim. Władcy tych krajów dali temu wyraz w traktacie poczdamskim, gdzie słabość polskich rządów uznana została za gwarancję interesów naszych przyszłych zaborców. Dziś odbudowa wpływów podatkowych jest również drogą do trwałego odzyskania polskiej podmiotowości" - podkreśla.
"Uczciwy, prorozwojowy system podatkowy może przyspieszyć budowę polskiej klasy średniej i polskiego dobrobytu" – uważa Mateusz Morawiecki.
Premier krytykuje legislację międzynarodową zezwalającą na funkcjonowanie rajów podatkowych: "Raje podatkowe służą poprawianiu wyników korporacji, ale są sprzeczne z najbardziej elementarnymi zasadami sprawiedliwości, pozbawiając społeczności, w których globalne firmy zarabiają, słusznie należnych im podatków".
REKLAMA
Powiązany Artykuł
KE chce przełamać antymonopolową niemoc. Giganci internetowi na celowniku
"Czy to sprawiedliwe, że skromna rodzina prowadząca sklepik na osiedlu płaci podatki, a globalny koncern z sektora nowych technologii nie? Prawnicy podatkowi zajmujący się optymalizacją podatkową i cenami transferowymi mogliby napisać prawdziwą historię polskiej transformacji. Byłaby inna od obiegowych opinii" - pisze szef polskiego rządu.
"Afera Lux Leaks (dotycząca unikania płacenia podatków przez międzynarodowe korporacje; ponad 300 firm, m.in. Apple, Deutsche Bank i IKEA, rejestrowało specjalne spółki na terenie Luksemburga w latach 2002-2010 i unikało płacenia milionów euro podatków w krajach, w których osiągały zyski - PAP) była momentem zwrotnym w walce z rajami podatkowymi w Europie. Zrozumienie problemu walki z luką VAT wzrosło również dzięki staraniom polskiego rządu. Polska głośno woła w Brukseli, domagając się sprawiedliwego systemu podatkowego VAT, ale też CIT. Mówimy o tym od 2015 r., a nie tylko wtedy, kiedy wybuchają kolejne afery" - podsumowuje premier Morawiecki.
Artykuł ukazał się w weekendowym wydaniu dziennika "L’Opinion" w ramach projektu "Opowiadamy Polskę światu" realizowanego przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, KGHM Polska Miedź SA i Polskiej Agencji Prasowej.
dn
REKLAMA
REKLAMA