Andrzej Duda dla "L'Opinion": jesteśmy dumni z polskich osiągnięć demokracji

"Praworządność, demokracja i parlamentaryzm od dawna są integralną częścią polskiej tożsamości" - pisze we francuskim dzienniku "L’Opinion" prezydent Andrzej Duda w 230. rocznicę ogłoszenia Konstytucji 3 Maja w Polsce.

2021-04-30, 13:15

Andrzej Duda dla "L'Opinion": jesteśmy dumni z polskich osiągnięć demokracji
Prezydent Andrzej Duda. Foto: Jakub Szymczuk/ KPRP/ Twitter/@prezydentpl
  • Francuski "L’Opinion" publikuje w piątek artykuł pióra prezydenta Polski Andrzeja Duda poświęcony Konstytucji 3 maja
  • Głowa państwa przypomina w nim, że konstytucja owa "powinna nas inspirować w refleksji na temat obranego kierunku integracji europejskiej i reorganizacji traktatów"
  • Jak przekonuje Andrzej Duda, wrogowie wolności widzieli w Konstytucji 3 maja zagrożenie, "ale dziedzictwo Konstytucji" przetrwało
  • Głowa państwa polskiego przypomina, że "praworządność, demokracja i parlamentaryzm od dawna są integralną częścią polskiej tożsamości"
  • Artykuł ukazał się w ramach projektu Opowiadamy Polskę światu realizowanego przez Instytut Nowych Mediów

"Polacy świętują swoje wielkie święto narodowe, którego geneza sięga XVIII wieku, ogłoszenia konstytucji 1791 r., pierwszego nowoczesnego aktu tego typu w Europie i drugiego na świecie" - pisze Andrzej Duda w artykule opublikowanym przez "L'Opinion" z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Powiązany Artykuł

Premier free flickr kprm Mateusz Morawiecki-663.jpg
"Podatki nie mogą służyć tylko silnym". Premier na łamach francuskiego dziennika

"Cała władza pochodzi zasadniczo z woli narodu" - pisze prezydent Andrzej Duda, dodając, że "Konstytucja 3 Maja powinna nas inspirować w refleksji na temat obranego kierunku integracji europejskiej i reorganizacji traktatów”. "Konstytucja zawierała zasady, które my nadal uważamy za punkty zaczepienia cywilizacji i porządku w Europie: poszanowanie godności ludzkiej, wolność, równość i solidarność to kompasy aksjologiczne, które zawsze musimy mieć na horyzoncie" - podkreśla prezydent Polski.

Posłuchaj

Francuski dziennik "L’Opinion” opublikował serię artykułów na temat Święta Narodowego 3 Maja i miejsca Polski w Europie. Autorami tekstów są między innymi prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Artykuły ukazały się w ramach projektu Opowiadamy Polskę światu realizowanego przez Instytut Nowych Mediów - relacja Stefana Foltzera (IAR) 0:57
+
Dodaj do playlisty

Jak przekonuje Andrzej Duda, wrogowie wolności widzieli w Konstytucji 3 maja zagrożenie, cesarska Rosja wspierana przez Prusy wywołała wojnę z Polską, ale dziedzictwo Konstytucji przetrwało. Głowa państwa polskiego przypomina, że "praworządność, demokracja i parlamentaryzm od dawna są integralną częścią polskiej tożsamości", a bogate tradycje republikańskie czerpiąc z dziedzictwa starożytnego Rzymu i Grecji.

Czytaj także: 

"Reforma była zwieńczeniem procesu politycznego, a nie owocem rewolucji czy krwiożerczych represji skierowanych przeciwko całym klasom społecznym” – podkreśla prezydent i przypomina, że "podczas obchodów 50. rocznicy podpisania traktatów rzymskich, Konstytucja 3 Maja została przywołana jako »Jedno z pierwszych źródeł idei Unii Europejskiej«”.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

glinski pap 1200 .jpg
"Akt wielkiej dojrzałości, ale zarazem akt tragiczny". Piotr Gliński o Konstytucji 3 maja

"Już Konstytucja 3 Maja odnotowała pewną liczbę wyzwań, przed którymi stoimy dziś w UE - deficyt demokracji, niewystarczający udział obywateli w podejmowaniu decyzji, szukała sposobów na połączenie tradycji wartości chrześcijańskich jako fundamentu jedności europejskiej prowadzącej do nowoczesności” - uważa głowa polskiego państwa.

"Narzędzie do opowiadania o kraju"

Z okazji rocznicy artykuły w dodatku o Polsce w "L’Opinion” zamieścili również: premier Mateusz Morawiecki, szef IPN dr Jarosław Szarek, historyk i ekonomista prof. Wojciech Roszkowski, europoseł Zdzisław Krasnodębski, prezes KGHM Marcin Chludziński, ambasador przy OECD prof. Aleksander Surdej, prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka oraz prezes Instytutu Nowych Mediów Eryk Mistewicz.

- Współpraca miesięcznika "Wszystko co Najważniejsze" z dziennikiem "L’Opinion” sprawia, że mamy do czynienia ze swoistym świętem Polaków i tych, których Polska interesuje, albo której nie rozumieją, a chcieliby poznać i zrozumieć. Niezależnie od tego, gdzie są, jesteśmy bowiem przez ten weekend w całej Francji, w każdym kiosku. Dajemy Polonii do ręki ważne narzędzie do opowiadania znajomym we Francji o swoim kraju - mówi prezes INM Eryk Mistewicz.

Projekt "Opowiadamy Polskę światu” realizuje Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, KGHM Polska Miedź SA i Polskiej Agencji Prasowej.

REKLAMA

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej